Bądź eko! Poznaj 5 sposobów na oszczędzanie wody i energii!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Szacuje się, że w przeciągu najbliższych 30 lat, zapotrzebowanie na wodę wzrośnie ponad dwukrotnie. W podobnie wysokim tempie rośnie zużycie energii, której – mimo coraz szybszej eksploatacji paliw kopalnych – już wkrótce może zabraknąć. Zasoby ziemi nie są nieskończone, dlatego tak ważne jest, by każdy na własną rękę zadbał o ich racjonalne gospodarowanie. Nie obejdzie się bez zmiany nawyków ale pomocne okażą się również nowoczesne technologie.

Po pierwsze – nie zwlekaj z usuwaniem przecieków

Wiele osób często nie przywiązuje wagi do wody kapiącej z zakręconego kranu czy lekko cieknącej rury. Mało kto jednak wie, że przez takie drobiazgi marnuje się nawet 15 litrów wody dziennie. To ok. 5,5 tys. litrów rocznie!

przeciekająca rura

Nie da się zapobiec każdej awarii, ale każdą da się naprawić. Trzeba korzystać z tej możliwości i natychmiast reperować przecieki lub nieszczelną spłuczkę w toalecie, zanim krople zmienią się w wartki strumień.

Po drugie – zużywaj mniej wody na toaletę

Przeciętne zużycie wody na osobę to ok. 150 litrów dziennie. Aż 40% tej ilości wykorzystywane jest na kąpiel, prysznic oraz poranną i wieczorną toaletę. Tak wysokie zużycie to duże pole do oszczędności!

Prostym sposobem na zmniejszenie zużycia to zastąpienie kąpieli szybkim prysznicem. Oczywiście, każdemu należy się chwila relaksu wśród pachnącej piany. Lepiej jednak zostawić wannę na specjalne okazje, zamiast traktować ją jak zamiennik kabiny prysznicowej.

deszczownica prysznicowa

Zauważalne efekty przynosi też nawyk zakręcania wody, gdy nie jest potrzebna. Baterię można przecież zamknąć podczas mycia zębów, golenia, namydlania się i mycia włosów. W przypadku baterii umywalkowej można uratować ok. 6-10 litrów na minutę. Pod prysznicem – ok. 10-15 litrów.

opływ umywalki

Również rozwiązania technologiczne pomagają zmniejszyć zużycie wody, i to nawet o połowę! Technologia GROHE EcoJoy od dawna jest integralną częścią większości produktów GROHE. W przypadku baterii jest to ogranicznik przepływu wody, który redukuje zużycie do niewiele ponad 5 litrów na minutę. Wszystkie baterie GROHE wyposażone są także w perlator. Jego obecność sprawia, że strumień zostaje napowietrzony, a dzięki temu zachowuje swoją objętość przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia wody.

bateria łazienkowa

Interesującym rozwiązaniem też jest EcoButton, zastosowany w systemach natryskowych GROHE. Wystarczy nacisnąć przycisk umieszczony na uchwycie baterii termostatycznej, aby mechanicznie ograniczyć przepływ. To funkcja, która pozwala zminimalizować zużycie wody, zachowując jednocześnie komfort kąpieli.

bateria łazienkowa

Po trzecie – ogranicz straty wynikające z czekania na ciepłą wodę

Przyczyną marnowania wody bywa też czekanie, aż nagrzeje się ona do odpowiedniej temperatury. Straty najprościej ograniczyć zastępując baterie tradycyjne takimi, które wyposażono w termostat. Armatura termostatyczna GROHE pozwala łatwo osiągnąć i utrzymać idealną temperaturę. Czas potrzebny na jej regulację zostaje skrócony do minimum.

Pożądaną temperaturę wody dużo trudniej uzyskać z baterii z dwoma kurkami. Szukanie odpowiednich proporcji ciepłej i zimnej wody wymaga czasu, podczas którego kolejne litry trafiają prosto do kanalizacji. Wymieniając baterię dobrze zdecydować się na model jednouchwytowy – bardziej ekonomiczny i wygodniejszy od wariantów wyposażonych w 2 oddzielne pokrętła.

nowoczesny termostat do łazienki

Z drugiej strony, często odkręcamy ciepłą wodę, gdy tak naprawdę potrzebna jest zimna. Przypadkowe uruchamianie ciepłego strumienia to straty energii potrzebnej na jego ogrzanie. Z pomocą przychodzi unikalna głowica opracowana przez inżynierów GROHE – SilkMove ES. Większość baterii uruchomiona w położeniu centralnym (gdy uchwyt jest na środku) otwiera strumień wody zmieszanej. GROHE SilkMove ES w tym samym położeniu otwiera tylko wodę zimną. Co więcej, niezwykła płynność ruchów baterii pozwala szybciej ustawić odpowiednią temperaturę.

bateria łazienkowa

Co zrobić, jeśli wymiana baterii nie wchodzi w grę? W oczekiwaniu na ciepłą wodę warto pod wylewkę podstawić wiadro lub butelkę. Zebrane w ten sposób nadwyżki można wykorzystać do gotowania lub podlewania roślin.

Po czwarte – wybieraj sprzęty, które oszczędzają za Ciebie

Producenci AGD oferują szeroki wybór energooszczędnych sprzętów. Warto z tego skorzystać i szukając nowego wyposażenia wybrać takie, którym przyznano wysoką klasą energetyczną. Czasami już sam zakup urządzenia pomaga oszczędzać wodę i energię. Jest tak np. w przypadku zmywarki. W porównaniu do ręcznego mycia naczyń, zmywarka pozwala zużyć nawet 5 razy mniej wody!

Na chwilę zastanowienia zasługuje też sposób prania w pralce automatycznej. Nieświeże ubrania można skutecznie wyprać już w 20°C. A w przypadku większych zabrudzeń często wystarczy 40-50°C i tryb przyspieszony.

klasa energetyczna agd do lazienki

Jednak oszczędzać można nie tylko w łazience. Na zainteresowanie zasługują przyjazne środowisku systemy kuchenne GROHE Blue i GROHE Red.

GROHE Blue zmienia zwykłą wodę z kranu w pyszną, przefiltrowaną wodę, dając dodatkowo możliwość nasycenia jej gazem. System pozwala uniknąć marnowania zasobów, które zużywane są na produkcję, pakowanie, przechowywanie i transport wody butelkowanej. Oszczędza się w ten sposób aż 7 litrów wody potrzebnej do wyprodukowania 1 butelki o pojemności 1,5 litra!

kontrola temperatury wody

GROHE Red pozwala raz na zawsze zapomnieć o czajniku i niecierpliwym czekaniu na wrzątek. Wodę o temperaturze 100°C można nalać prosto z kranu – natychmiast i tylko tyle, ile akurat potrzeba. Umożliwia to pojemny bojler schowany w szafce pod zlewozmywakiem. Umożliwia on tym samym oszczędność wody i energii potrzebnej do jej podgrzania. Po pierwsze zawsze dostarcza tyle wrzątku, ile aktualnie potrzeba – bez zagotowywania dodatkowej porcji wody. Po drugie, samo utrzymanie temperatury wewnątrz bojlera wiąże się z bardzo niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

filtr wody

Po piąte – oszczędzaj wodę i energię, jeśli zarządzasz obiektami użyteczności publicznej

W tym przypadku elektronika jest jednym z najskuteczniejszych oręży w walce oszczędność. Energooszczędne żarówki i światło uruchamiane dzięki fotokomórce to już standardy w dużych obiektach.

Z kolei w oszczędzaniu wody pomagają sprytne rozwiązania umieszczone w bateriach. Baterie elektroniczne (np. GROHE Euroeco Cosmopolitan E) uruchamiają strumień wody tylko wtedy, gdy czujnik podczerwieni wykryje ręce użytkownika i zamknie go, gdy ten np. sięgnie po mydło. Równie dobrze sprawdzają się baterie samozamykające (jak GROHE Eurodisc SE), w których strumień płynie tylko przez kilka do kilkunastu sekund po naciśnięciu przycisku.

baterie elektroniczne

 Świadome, ekonomiczne korzystanie z energii i zasobów jest dziś naszym obowiązkiem. Pierwszą rzeczą, jaka pomoże w jego realizacji, jest uświadomienie sobie i członkom rodziny, że każdy powinien oszczędzać, ale nikt nie musi robić tego perfekcyjnie. Stawianie przed sobą nierealnych do spełnienia wyzwań nie ma sensu. Większą korzyścią dla planety są miliony ludzi, którzy robią to, co mogą, niż garstka, która oszczędzanie opanuje do perfekcji.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: