Bateria z termostatem – dlaczego warto?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Baterie termostatyczne cieszą się niesłabnącą popularnością i są coraz częściej wybierane podczas aranżowania wymarzonej łazienki. Jednak czy ich obecność w naszym domu rzeczywiście poprawi komfort naszej kąpieli? Dziś dokładnie przyjrzymy się funkcjonowaniu termostatu i korzyściom, które przynosi podczas codziennego użytkowania.

Co to właściwie jest termostat?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest termostat i do czego służy? Najprościej rzecz ujmując, termostat to urządzenie, które ma za zadanie monitorowanie temperatury i utrzymywanie jej stałego poziomu. W baterii łazienkowej jest on umieszczony w głowicy, która odpowiada za mieszanie ciepłej i zimnej wody w odpowiednich proporcjach. Jego centralną częścią jest element ciepłoczuły, który odkształca się pod wpływem temperatury. Gdy woda robi się zbyt gorąca, element zwiększa swoją objętość, zmniejszając średnicę otworu odpowiedzialnego za doprowadzenie wody ciepłej i zwiększając średnicę otworu doprowadzającego wodę zimną, dzięki czemu temperatura przepływu jest stała.
 

Sprawdź naStrefie Grohe nowości wnętrzarskie dedykowane kuchni i łazience. Dowiedz się więcej o baterii prysznicowej z deszczownicą, a także nowoczesnej baterii kuchennej.

Dlaczego warto zdecydować się na baterię termostatyczną?

Tradycyjne mieszacze wymuszają na nas oczekiwanie na żądaną temperaturę wody, którą musimy ustawiać nawet kilka minut. Oznacza to nie tylko stratę czasu, ale także większe zużycie naszego najcenniejszego cennego surowca naturalnego. Bateria termostatyczna pozwoli Ci tego uniknąć – po ustawieniu idealnych parametrów przepływu strumienia, utrzyma je na stałym poziomie, przez cały czas trwania kąpieli.

Na rynku możemy znaleźć baterie termostatyczne, których czas reakcji na zmianę temperatury i ciśnienia wody nie przekracza kilka sekund np. producent Hansgrohe (do 2 sekund), Kludi (do 4 sekund), Ferro (do 10 sekund). Jednak najlepszy jak do tej pory wynik osiągnęła firma GROHE (0,3 sekundy) – to tak szybko, że Twoja skóra nie zdąży nawet odczuć wahnięcia temperatury!

Oprócz dostarczania idealnie zmieszanej wody, bateria termostatyczna wykrywa również oscylacje ciśnienia w instalacji hydraulicznej. Jeśli byłeś w posiadaniu tradycyjnego mieszacza, na pewno wiele razy spotykało Cię to przykre doświadczenie, kiedy w momencie kąpieli, ktoś z domowników uruchomił przepływ wody w innym pomieszczeniu, przez co temperatura strumienia gwałtownie spadła lub wzrosła. Ten problem często występuje w domach jednorodzinnych, ponieważ woda ogrzewana jest za pomocą pieca gazowego lub kotłów grzewczych. Konsekwencje takich działań mogą być nieprzyjemne – oziębienia lub przypadkowe oparzenia skóry. Zastosowanie baterii termostatycznej wyklucza wystąpienie takich sytuacji, za każdym razem gwarantując idealny komfort kąpieli.

Kolejną zaletą, która daje przewagę baterii termostatycznej, nadaterią mieszaczową, jest funkcja awaryjnego odcinania gorącej wody w momencie gwałtownego zablokowania dopływu wody zimnej. Dzieje się tak w przypadku pęknięcia rur, które często powodowane są przez korozję lub czynniki klimatyczne np. mróz. Zatem, jeżeli chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim przyjemną i bezpieczną kąpiel, warto zaopatrzyć swoją łazienkę w baterię termostatyczną, bez względu na to, czy woda doprowadzana jest z wodociągu miejskiego czy z własnego ujęcia.

Technologie na straży bezpieczeństwa

Chcąc jeszcze bardziej zintensyfikować poziom bezpieczeństwa podczas codziennych rytuałów kąpielowych i jednocześnie zapewnić niezawodne funkcjonowanie baterii termostatycznych, producenci z branży sanitarnej dbają o to, by wyposażyć je w innowacyjne technologie i funkcjonalne rozwiązania.

Jedną z nich jest specjalny przycisk, który znajduje się na uchwycie przeznaczonym do regulacji temperatury wody, i który zapobiega przypadkowemu ustawieniu zbyt gorącego przepływu. Aby jego temperatura była wyższa niż 38 stopni, należy nacisnąć przycisk i jednocześnie obrócić pokrętło, więc masz pewność, że dzieci bądź osoby starsze, przebywające w Twoim domu, nie zrobią tego w sposób niezamierzony. Baterie termostatyczne wyposażone w takie rozwiązanie można znaleźć w ofercie Kludi (Ameo), Ferro (Torres), GROHE (Grohtherm 2000).

bateria termostatyczna bezpieczna dla dzieci

Innym rozwiązaniem, które chroni wrażliwą skórę przed przypadkowym oparzeniem jest technologia CoolTouch, opatentowana przez firmę GROHE. Kanały chłodzące znajdujące się wewnątrz termostatu izolują przepływ wody gorącej, od metalowej powierzchni armatury. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, korpus baterii jest zawsze chłodny w dotyku. Znacznie zwiększa ono także trwałość chromowanej powłoki, zapobiegając jej popękaniu np. (GROHE Grohtherm 1000).

bateria z termostatet

Pomimo że baterie termostatyczne powstały z myślą o komforcie kąpieli, ich producenci zadbali również o jak najmniejsze zużycie wody przy jak największej wydajności. Właśnie dlatego wyposażają swoją armaturę w oszczędnościową technologię: GROHE – EcoJoy, Hansgrohe – Ecosmart, Deante – ProECO. Niezależnie od tego, jak producenci komunikują te rozwiązania, ich sposób funkcjonowania jest podobny. Za ich sprawą zużycie wody jest mniejsze nawet o 50%, co wiąże się również z niższymi opłatami za jej pobór. Dzieje się tak, ponieważ posiadanie baterii natryskowej termostatycznej nie wymaga ciągłej potrzeby regulacji temperatury strumienia, więc oszczędzasz czas, podczas którego ustawiałbyś temperaturę będąc w posiadaniu tradycyjnej baterii natryskowej.

Rodzaje baterii termostatycznych

Oprócz najnowocześniejszych technologii, gwarantujących bezpieczeństwo i komfort podczas kąpieli, niektóre baterie termostatyczne odznaczają się eleganckim wzornictwem, dzięki któremu łazienka zyska oryginalny charakter.

Spośród szerokiego zakresu baterii termostatycznych, które dostępne są na rynku, możesz wybrać interesujący Cię kształt, dopasowując go do stylu zaaranżowanej łazienki, indywidualnych upodobań, a także do istniejącej już armatury.

Dla osób, które preferują organiczne, opływowe kształty firma Deante oferuje baterię termostatyczną Begonia, zaś Oras – Cubistra. Ich cylindryczna konstrukcja nada łazience bezpretensjonalnej elegancji.

Dla wielbicieli industrialnego minimalizmu, idealnym wyborem będzie kolekcja Grohtherm Cube, przygotowana przez GROHE. Jej kształt został zaprojektowany w oparciu o kubistyczne formy, które idealnie podkreślą modernistyczną aranżację łazienki.  Podobną konstrukcją odznacza się także bateria Q-Beo firmy Kludi, jednak w jej przypadku ostre krawędzie delikatnie sfazowano, przez co nabrała ona nieco łagodniejszego charakteru.

bateria natryskowa z termostatem

Doskonałą alternatywą dla klasycznych rozwiązań są baterie termostatyczne przeznaczone do montażu podtynkowego. Składają się one z dwóch komponentów: elementu podtynkowego, który umieszcza się we wcześniej przygotowanym otworze w ścianie, oraz stylowej rozety z uchwytami do regulacji temperatury i ciśnienia wody. To rozwiązanie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które podążają za nowoczesnymi trendami aranżacji wnętrz. Oferują je firmy takie jak GROHE (Grandera), Hansgrohe (Ecostat E) czy firma Ideal Standard (Ceratherm).

podtynkowa bateria z termostatem

Na rynku dostępne są również baterie termostatyczne, które utrzymują idealne parametry przepływu strumienia, na każdym z trzech wyjść wody. Teraz, niezależnie od tego czy bierzesz relaksujący prysznic, napełniasz wannę czy korzystasz z bocznych dysz masujących, przepływ wody za każdym razem będzie idealny.

Konstrukcja tego typu baterii termostatycznych jest zbliżona wyglądem do wcześniej opisanego modelu, jednak na rozecie możemy dostrzec dodatkowe uchwyty przeznaczone do uruchamiania przepływu strumienia z poszczególnych wyjść wody. Takie rozwiązanie można znaleźć między innymi w ofercie producenta Hansgrohe (ShowerSelect) oraz Zucchetti (Pan).  Z kolei GROHE, oferuje baterię termostatyczną (SmartControl), która pozwala na jednoczesną obsługę kilku wyjść w wody. W praktyce oznacza to możliwość jednoczesnego włączenia strumienia deszczownicy i słuchawki ręcznej, co znacznie zwiększa komfort kąpieli.

bateria termostatyczna z regulacją strumienia

Jak widać rola tradycyjnego mieszacza kończy się tylko na dostarczeniu strumienia, którego parametry przepływu mogą ulec zmianie pod wpływem wahań ciśnienia wody w instalacji hydraulicznej. Niestety, niesie to za sobą nieprzyjemne skutki, jakimi są oparzenia skóry lub gwałtowny wypływ zimnej wody na nasze ciało. Tymczasem kąpiel powinna być zawsze przyjemnie relaksującym momentem w rozkładzie dnia – niezależnie od tego czy chcesz zacząć go od porannego, odżywczego prysznica, czy skończyć na rewitalizującej kąpieli. Kiedy więc zdecydujesz się na remont łazienki lub zmianę armatury, warto zastanowić się nad baterią termostatyczną. Zapewnia ona temperaturę wody dostosowaną do naszych potrzeb, a więc bezpieczną kąpiel dla całej rodziny. Bateria termostatyczna to także oszczędność wody, co wiąże się z mniejszymi rachunkami za jej pobór.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-05-20 14:32:34
Margeritta
czy używając bojlera do podgrzewania wody czy warto inwestować w zestaw prysznicowy z baterią z termostatem proszę o pomoc bo mąż ma wątpliwości.pozdrawiam
2018-12-19 15:33:05
Monika
Dla mnie bateria z termostatem to przede wszystkim bezpieczeństwo - nie muszę się bać, że dziecko odkręci gorącą wodę i się poparzy
2018-01-02 12:50:43
Grazyna Kołodziejska
Mieszkam w bloku z lat 70,mam założony bojler elektryczny,czy mogłabym wymienić go na baterie z termostatem?
2018-01-03 19:32:42
Domolubni
Pani Grażyno! Niestety, bateria z termostatem nie zastąpi bojlera, ponieważ mają one inne funkcje. Bojler podgrzewa wodę i z niego rurami trafia ona do baterii. Natomiast bateria termostatyczna dba o utrzymanie raz ustawionej temperatury wody, niezależnie od tego, czy np. bojler grzeje mocniej lub zmieni się ciśnienie wody w rurach.