Cegła dekoracyjna – jak wykorzystać ją w domu? - Domolubni.pl

Cegła dekoracyjna – jak wykorzystać ją w domu?

Jednym z trendów, które stale zdobywają popularność jest cegła dekoracyjna. Jej surowe piękno przyciąga wielu, ale jak wykorzystać ją w domu, by zdobiła wnętrze przez lata?

Do czego pasuje cegła dekoracyjna?

Cegła dekoracyjna świetnie sprawdza się w wielu rodzajach wnętrz – od rustykalnych domków po industrialne lofty. Należy jednak pamiętać, że cegła dekoracyjna dominuje w pomieszczeniu i optycznie je pomniejsza, więc wszystkie inne elementy wyposażenia muszę być dopasowane tak, by zachować równowagę. Dlatego wyłożenie wszystkich ścian cegłą dekoracyjną jest dość ryzykowne i ma szansę sprawdzić się tylko na dużym metrażu, w minimalistycznych wnętrzach. Zwykle o wiele lepiej wygląda pojedyncza ściana pokryta cegłą dekoracyjną lub nawet tylko pas nią ozdobiony. Aby jak najlepiej wyeksponować wszystkie walory cegły, dobrze jest wybrać dla niej miejsce w pobliżu okna, pozwalając by naturalne światło załamywało się na spojeniach i podkreślało fakturę.
 

 

Cegła dekoracyjna w mieszkaniu w bloku – to nie takie proste!

Chcąc zastosować cegłę dekoracyjną w mieszkaniu, musimy zmierzyć się z pewnymi problemami. Po pierwsze, wyłożenie ściany klasyczną cegłą znacznie zmniejszy nam wielkość pomieszczenia, a po drugie, cegła dekoracyjna sporo waży i tym samym możemy zbytnio dociążyć strop, narażając konstrukcję budynku na uszkodzenia. Tu z pomocą przychodzą płytki klinkierowane. To nic innego jak cieńsza i lżejsza wersja cegieł dekoracyjnych – wytwarzane są z tych samych materiałów, w taki sam sposób, a dodatkowo są impregnowane i dostosowywane kształtem do różnorodnych zastosowań. Płytki klinkierowane z łatwością zastąpią cegły dekoracyjne nie tylko na ścianie, ale także w mniej typowych miejscach – np. jako obudowa wanny, wyspy kuchennej czy regału z książkami. Układa się je jak klasyczne kafelki, są od nich tylko odrobinę grubsze, a efekt wygląda niemal identycznie jak cegła dekoracyjna. W małych mieszkaniach dobrze jest wybierać beżowe odcienie cegły lub płytek klinkierowych, aby uniknąć przytłoczenia pomieszczenia. Podobny efekt da także pomalowanie ich na biało.
 

 

Prawdziwa cegła dekoracyjna w domu i w kamienicy, czyli cegła w 100% naturalna

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z cegły lub mieszkania w kamienicy, wydobycie naturalnego piękna jakie daje cegła dekoracyjna nie będzie zbyt trudne. Należy skuć tynki, a następnie dobrze oczyścić ścianę (np. wypiaskować). Aby ochronić cegłę przed zniszczeniem, można zastosować bezbarwny lakier, trzeba jednak pamiętać o jego przetestowaniu w mniej widocznym miejscu, aby mieć pewność, że nie zmienia koloru cegły i nie nadaje jej błyszczącego wykończenia. Jeśli mamy pełną dowolność w aranżowaniu przestrzeni domu, warto wykorzystać cegłę dekoracyjną do budowy np. wyspy kuchennej, mniejszych ścianek działowych i kolumn lub kominka (pamiętając, by wybrać cegłę odporną na wysokie temperatury).
 

 

Cegła dekoracyjna – zalety

 • Wycisza pomieszczenie
 • Izoluje termicznie
 • Odporna na uszkodzenia
 • Niewrażliwa na wilgoć i ogień
 • Wygląda intrygująco

Cegła dekoracyjna – wady

 • Ciężka
 • Optycznie pomniejsza pomieszczenie
 • Dominuje we wnętrzu
 • Gdy się znudzi wymaga otynkowania

Zobacz pomysły na wnętrza, w których użyta jest cegła dekoracyjna:

 


Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Może ci się spodobać również

1 komentarz

 1. Ala mówi

  oj marzy mi się taka prawdziwa cegła, ale nie wiedziałam, że tyle z tym kłopotu :<

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.