[Cuda architektury] Atomium – największy model cząsteczki żelaza

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Ruszamy z nowym cyklem, w którym będziemy opowiadać o najciekawszych dziełach architektonicznych. W tej odsłonie przybliżymy Atomium – miejsce, które przyciąga swoim oryginalnym wyglądem.

Czym jest Atomium?

Dzieło to umiejscowione jest w Brukseli. Powstało ono z ręki inżyniera Andre Waterkeyna i Jean Polaka w 1958 roku, w ramach wystawy światowej (EXPO). Była to pierwsza wystawa od czasu II wojny światowej – wcześniejsza była zorganizowana w 1939 roku. Powiększona o 1000 milionów razy cząsteczka żelaza na stałe wpisała się w krajobraz belgijskiej stolicy, mimo że zaraz po zakończeniu wystawy obiekt miał zostać rozebrany. Zabytek składa się z 9 kul (atomów). Jego wysokość sięga 102 metrów, a waga wynosi blisko 2400 ton.
 

 

Dlaczego dzieło uznawane jest za niezwykłe?

Jego sekret tkwi w oryginalnym kształcie – Atomium jest zarazem reliktem przeszłości, jak i futurystycznym obiektem, który ma symbolizować rozwój nauki.

Jak na przestrzeni lat zmienił się obiekt?

Od 2003 do 2006 roku obiekt był zamknięty – przeprowadzono w nim remont, podczas którego zmieniono aluminiowe części na płyty ze stali nierdzewnej. Na odrestaurowanie Atomium przeznaczono ok. 28 milionów euro. Co ciekawe, wnętrza kul wciąż utrzymane są w stylistyce lat 50.
 

 

Atomium – to warto zobaczyć!

Najwyższa kula pełni rolę restauracji i tarasu widokowego. Prowadzą do niej winda oraz ruchome schody, które łączą poszczególne kule. Dla zwiedzających udostępnionych jest jeszcze 5 innych kul działających w ramach muzeum. Można w nim podziwiać wystawy stałe, a także sezonowe.
 

 

Jak wygląda muzeum?

Dwie kule poświęcone są wystawie opowiadającej o historii tego obiektu. Natomiast na piętrze widokowym można oglądać zdjęcia, dokumenty i inne informacje o tym, jak wyglądało położenie dzielnic i budynków Brukseli.
 

 

Czym jest wystawa światowa (EXPO)?

Jest to cykliczne wydarzenie, które prezentuje eksponaty z wielu dziedzin. Pierwsza wystawa odbyła się w Londynie w 1851 roku. Jej temat przewodni dotyczył „Przemysłu wszystkich narodów”. Po II wojnie światowej wydarzenie zaczęło figurować pod nazwą EXPO i podzieliło się na 3 kategorie: Światowe, Specjalistyczne i Horticultural. Stało się ono również sposobem na promocję danego kraju, zwłaszcza pod względem turystycznym. Główne założenie pozostaje jednak bez zmian – organizatorzy dążą do ukazania rozwoju w dziedzinach architektonicznych, technicznych i naukowych. Warto zaznaczyć, że w 2024 roku planowana jest wystawa w Polsce, a dokładnie w Łodzi.

Jednym z najbardziej popularnych eksponatów zaprezentowanych podczas wydarzeń są: wieża Eiffla w Paryżu (1889 rok), obraz Guernica Picassa (1937 rok) i wystawa Dream of Venus Dalego (1939 rok). Poniżej znajdują się przykłady prac zaprezentowanych na wystawach światowych EXPO.
 
 
Guernica Picasso:
 

 
 
Wieża Eiffla w Paryżu:
 

 
 
Dream of Venus Dali
 

 
 
EXPO z Osaki (Japonia, 1970 rok):
 

 
 
EXPO z Sevilli (Hiszpania, 1992 rok):
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: