Idealna pralka do nowego mieszkania – przegląd najważniejszych funkcjonalności

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Zakup pralki może przysporzyć kilku siwych włosów, gdyż rynek z każdym rokiem oferuje coraz więcej modeli o różnorodnych funkcjach. Najważniejsze, by już na początku określić nasze potrzeby – singiel nie robi prania tak często, jak matka trójki dzieci. Sprawdź, jak wybrać idealną pralkę i jakie funkcjonalności są ci niezbędne!

Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?

Zakup pralki do nowego mieszkania może wywoływać wiele emocji, zwłaszcza na początku, gdy jeszcze nie zdecydowaliśmy, jakie parametry powinien posiadać nasz sprzęt. Na rynku obecnie dostępne są 2 rodzaje pralek:

  • wolnostojące – najczęściej wybierane przez swoją uniwersalność, gdyż jako samodzielne urządzenia mogą być przemieszczane w dowolnym momencie. Konkretne modele pralek są ładowane od góry lub od frontu,
  • do zabudowy – polecane osobom, które są na etapie planowania aranżacji pomieszczeń. Ich wybór należy przemyśleć, gdyż nie dość, że często muszą być umieszczone w szafkach robionych na zamówienie, ze względu na niestandardowe rozmiary, to jeszcze w przypadku awarii mogą wymagać demontażu szafek.

 

 

Pralka – jakiej pojemności potrzebujesz?

Jednym z najważniejszych aspektów doboru pralki jest jej pojemność. Osoby mieszkające w pojedynkę z powodzeniem poradzą sobie z pralką o pojemności 4-5 kg, z kolei rodziny, zwłaszcza z ciekawymi świata dziećmi, powinny zdecydować się na pojemność 6-8 kg.
 

Przykład pralki ładowanej od góry
 

Rodzaje bębna pralki

Na jakość naszego prania wpływa również rodzaj bębna i materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej wykorzystywana do tego jest odporna na korozję stal szlachetna. Rozróżniamy:

  • bęben typu diament – ma zapobiegać zahaczaniu i zaciąganiu ubrań w trakcie prania,
  • bęben typu vario Soft – kształtem przypomina wypukłe krople wody. Bęben w zależności od strony obrotów nadaje się do prania różnych tkanin. Delikatne materiały, takie jak jedwab kręcą się w lewo, z kolei mocno zabrudzone – w prawo,
  • bęben typu SoftCare – wygląda niczym plaster miodu, który wypełnia się wodą podczas prania i powoduje, że ubrania nie dotykają bębna, a tym samym – nie mechacą się,
  • bęben typu Shiatsu – rozluźnia włókna materiałów i sprawia, że detergenty sięgają głębiej i są skuteczniejsze.

Najskuteczniejsze wirowanie

Najpopularniejsze jest wirowanie w zakresie 1 000-1 400 obrotów na minutę. Sprawia ono, że wyciągane z pralki ubrania są niemal suche. Warto pamiętać, że wraz ze wzrostem liczby obrotów, zwiększa się również liczbę zagnieceń ubrań, a ich prasowanie staje się trudniejsze. Dobrze jest wybrać model pralki, w którym możemy regulować prędkość wirowania, w zależności od znajdujących się w bębnie materiałów.

Klasy energetyczne – ile plusów zadowala najbardziej?

Klasa energetyczna decyduje o tym, ile uda nam się zaoszczędzić na energii elektrycznej podczas prania. Wybór jest istotny, zwłaszcza, jeśli w twoim domu pierze się częściej niż od święta. Obecnie rynek zdominowała klasa A z plusami. Która klasa jest najlepsza? Najbardziej ekonomiczna jest pralka o sygnaturze A+++, która pozwala zaoszczędzić również na wodzie, a do tego redukuje poziom hałasu.
 
Etykieta energetyczna pralki
Etykieta energetyczna pralki
 

Oprócz symboli literowych w oznaczeniu sprzętów stosuje się również kolory. Im bardziej zielona jest etykieta na wybranej przez nas pralce, tym więcej energii pozwala zaoszczędzić.

 
Przeczytaj więcej o tym, jak powinno się czytać oznaczenia na etykietach sprzętu AGD i zacznij oszczędzać energię w swoim domu!
 

Zabezpieczenia pralki – z nimi nie zalejesz swojego mieszkania!

Pralka może być wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia, które pozwolą nam bez obaw zostawić włączone urządzenie w pustym mieszkaniu. System odcinania wody zminimalizuje ryzyko zalania pomieszczenia. Specjalny czujnik kontroluje poziom wody w bębnie, a czujnik umieszczony w wężu sprawdza jej poziom wycieku. Pralka może również sugerować usterkę za pomocą symbolu świetlnego lub blokady bębna.
 

Istnieje również model, który wymaga wpisania 3-cyfrowego kodu, by pralka zaczęła działać. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed wszędobylskimi dziećmi, które przez przypadek mogłyby zmienić program działania pralki lub ją uruchomić.

Funkcjonalności idealnej pralki

  • Opóźnienie startu prania – pozwala ustalić dogodną godzinę, dzięki czemu po powrocie do domu zastajemy świeże pranie gotowe do powieszenia.
  • Pranie wstępne – rozwiązanie, z którego najczęściej korzysta się przy mocnych zabrudzeniach, przydatne zwłaszcza przy małych dzieciach.
  • Szybkie pranie – jest niezawodne, gdy chcemy wyprać niewielką liczbę rzeczy lub jedynie je odświeżyć. Cały cykl trwa zazwyczaj 15 lub 30 minut.
  • Tryb dla alergików – dokładnie pierze i płucze ubrania, dzięki czemu pozbywa się wszelkich uczulających alergenów, w tym pozostałości po detergentach.
  • Pranie rzeczy mieszanych – pozwala na pranie materiałów o różnych kolorach, bez potrzeby ich sortowania.
  • Program redukcji zagnieceń – zamiast wirowania następuje odpompowywanie wody, co znacząco zmniejsza liczbę zagnieceń.
  • Program dla miłośników zwierząt – intensywne pranie pozwalające pozbyć się sierści czworonogów.

 

Najczęściej spotykane symbole dotyczące prania
 

Dodatkowe funkcje, w których się zakochasz!

  • Zabezpieczenie przed dziećmi – blokuje pralkę w trakcie prania, dzięki czemu pociecha nie będzie mogła zmieniać programów i otworzyć drzwiczek. Blokada zwalnia się po ok. 2 minutach od zakończenia prania.
  • 1/2 wsadu – użyteczne, gdy pranie zajmuje mniej niż połowę bębna i nie potrzebuje standardowej ilości wody.
  • Pranie na zimno – pozwala wyprać niezwykle delikatne materiały w temp. 20oC.
  • Wyświetlacz elektroniczny – pozwala kontrolować pranie na każdym etapie poprzez np. wyświetlanie czasu pozostałego do końca cyklu.
  • Współpraca ze smartfonem – za pomocą telefonu można zaprogramować pranie i zdiagnozować ewentualne usterki.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: