[Ikony designu] George Nelson – pionier modernistycznych wnętrz

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

George Nelson jest dziś uznany za jednego z pionierów modernizmu. Jednak oprócz ponadczasowych, modernistycznych projektów, tworzył też barwne i fantazyjne elementy wyposażenia inspirowane popkulturą. Zobacz, czym amerykańska ikona zachwyciła projektancki świat.

George Nelson – ikona modernizmu

George Nelson (1908-1986) podjął w Yale studia architektoniczne, które ukończył w 1929 roku. Jeszcze w ich trakcie odbył kilka edukacyjnych podróży, podczas których poznał takich mistrzów modernizmu jak Le Corbusier, Walter Gropius czy Ludwig Mies van der Rohe. Projektanci zaszczepili w nim zamiłowanie do modernistycznych rozwiązań, które Nelson połączył następnie z ówczesną stylistyką amerykańskiej popkultury.
 

 

Błyskawiczna kariera w fabryce mebli

W 1945 roku George Nelson poznał Hermana Millera, właściciela fabryki mebli firmowanej własnym nazwiskiem. Bardzo szybko zyskał jego sympatię i zaufanie. W związku z tym Miller zaproponował mu stanowisko dyrektora artystycznego w Herman Miller Furniture, które Nelson piastował aż do roku 1972. W tym czasie zatrudniał w fabryce swoich przyjaciół, którzy dziś również są uznawani za ikony światowego designu. Byli wśród nich m.in. Eamsowie, Isamu Noguchi i Aleksander Girard.
 

Współpracownicy Nelsona podkreślali, że w swoich uwagach do ich projektów potrafił być uszczypliwy i sarkastyczny. Mimo tego stanowił dla nich autorytet, a z jego zdaniem liczyli się nawet szanowani i uznani designerzy.

 

Stół zaprojektowany w Herman Miller Furniture przez Isamu Noguchiego
 

Odejście od klasycznego wzornictwa

Nelson był jednym z projektantów, którzy zanegowali urządzanie domów zgodnie z klasycznymi kanonami oraz wypełnianie wnętrz antycznymi meblami. W książce Tomorrow’s House, którą napisał wspólnie z Henrym Wrightem, opowiada o tym, jak Amerykanie zaczęli przyjmować koncepcję modernistycznego mieszkania.

Powstanie nowa moda i ludzie ją zaakceptują. – George Nelson, Tomorrow’s House

Jak miał wyglądać modernistyczny dom?

Pomysły George’a Nelsona przyjęli najpierw Amerykanie. Nie potrzeba było jednak wiele czasu, by jego idee zyskały popularność także poza USA. Projektowane przez niego wnętrza cechowały się:

  • otwartym planem,
  • modernistycznymi meblami,
  • przestronnością,
  • dużą ilością światła,
  • wykorzystaniem szkła.

 

Modernistyczne mieszkanie z wyjściem na ogród. Lampa bubble zaprojektowana przez Nelsona
 

George Nelson i jego słynne projekty

Projekty George’a Nelsona określa się jako wizjonerskie. Ich kształty są geometryczne, proste i subtelne, nie tracą jednak na efektowności. W latach 50. XX wieku Nelson zachwycił się cukierkowatą popkulturą Ameryki. Kolorowe cukierki i pianki, modelki pin-up oraz ówczesna barwna moda znalazły swoje odzwierciedlenie w jego projektach z tego okresu.

Marshmallow sofa

Najbardziej znanym projektem Nelsona jest sofa Marshmallow. Składa się ona z osiemnastu kolorowych poduszek przymocowanych do metalowej konstrukcji. Poduszki przypominają uwielbiane w latach 50. przez Amerykanów pianki Marshmallows.
 

 

Ball clock

Ball clock to zegar również nawiązujący do popularnych w USA słodyczy. Cyferblat tworzy dwanaście kolorowych koralików, które nasadzone są na cienkie pręciki.
 

 

Home desk

To proste biurko z kolorowymi przegródkami na dokumenty, dzięki którym mebel jest niezwykle ergonomiczny i funkcjonalny. Biurko szybko zyskało na popularności, mimo że na początku było uważane za damską toaletkę.
 

 

Bubble lamps

Bubble lamps to lekkie i efektowane lampy. Zrobione są z plastiku, który pokrywa drucianą konstrukcję. Bubble lamps są elementem stałej ekspozycji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
 

 

Nelson bench

To prosta ława o ponadczasowym designie. Siedzisko, które stanowi prostokątna, drewniana kratka, osadzone jest na dwóch metalowych nogach.
 

 

Pretzel chair

Krzesło o ekspresyjnym wyglądzie przypominającym precel. Wykonane jest z giętej, plastycznej sklejki.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: