4 pomysły na jesienne kwiaty w ogrodzie, które mogą cię zaskoczyć!

4 pomysły na jesienne kwiaty w ogrodzie

Jesienią ogród może wyglądać tak samo pięknie i efektownie, co latem. Taki ogród pełen jest przede wszystkim czerwieni, fioletów, żółci i różu. Dowiedz się, jakie rośliny idealnie zaprezentują się w ogrodzie jesienią oraz jak dbać o jesienne kwiaty tak, by jak najlepiej przetrwały zimę.

Które jesienne kwiaty ozdobią ogród po wiośnie?

Astry – rośliny całoroczne

Astry to byliny, które kwitną bardzo długo – od wiosny, przez lato, aż po jesień. Wyróżnia się zatem astry wiosenne, letnie i jesienne (krzaczaste, nowobelgijskie i nowoangielskie). Dekoracyjne kwiaty tych ostatnich gatunków (w kolorach fioletu, błękitu czy różu) zakwitną we wrześniu lub październiku i z powodzeniem ozdobią ogród aż do późnej jesieni. Astry to byliny, które pełne są kwiatów o różnych rozmiarach i kształtach, a jednocześnie – nie wymagają wiele pielęgnacji. Te jesienne kwiaty idealnie nadają się nie tylko do przydomowych ogródków (na jesienną rabatę), ale także np. na skalniaki. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych i często podlewać, ponieważ lubią wilgoć.
 
Astry - kwiaty na cały rok
 

Wrzos pospolity – prawdziwy symbol jesieni

To krzew, który kwitnie latem, ale także całą jesienią. Osiąga od kilku do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, a sadzić go można nie tylko w ogrodzie, np. na rabacie, skalniaku czy w formie runa (wrzos to roślina okrywkowa), ale także w doniczce czy skrzynce balkonowej. Wrzos wzbogaci ogród o czerwone, fioletowe, różowe lub białe kwiaty – drobne i dzwonkowate. Krzew ten kwitnie w sierpniu lub wrześniu, ale istnieją też jego odmiany (np. „Alice”), kwitnące dopiero w październiku. Roślinę tę warto sadzić w nasłonecznionych i otwartych przestrzeniach, z dala od drzew zrzucających liście. Nie można przesadzać z podlewaniem, ponieważ wrzosy źle znoszą wilgoć.
 
Wrzos pospolity - symbol jesieni
 

Dalia – piękno w kwiecie

Dalie to byliny, które osiągają nawet 1,5 m wysokości! Ozdobą dla jesiennego ogrodu będą ich pełne lub półpełne jesienne kwiaty w kolorach żółci, różu lub czerwieni. Dalia kwitnie latem i jesienią. Należy sadzić ją w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu i podlewać w umiarkowanych porcjach. Ta roślina lubi krótkie dni – im krótszy dzień, tym więcej kwiatów rozwinie. Jesienny kwiat tego gatunku można sadzić na jednogatunkowych rabatach, w grupie lub jako pojedynczą roślinę.
 
Dalia - jesienne piękno zamknięte w kwiatach
 

Powojnik – jesienne pnącze dekoracyjne

Powojnik to pnącze, które kwitnie od maja do października, najlepiej jednak sadzić go właśnie jesienią. Jego kwiaty mogą przybrać różne barwy, m.in.: różowe, filetowe czy niebieskie. Powinno się sadzić go przy podporze tak, by mógł się po niej piąć (powojnik może osiągnąć nawet 3 metry długości). Stanowi idealną ozdobę altan czy pergol. Lubi miejsca lekko zacienione, w zbyt nasłonecznionych jest narażony na poparzenie. Warto zapewnić mu stałą wilgotność (w tym celu można zastosować np. wyściółkę lub kamienie, które zapobiegną wyparowywaniu wilgoci), ale nie przesadzać z podlewaniem.
 
Powojnik - Jesienne kwiaty Clematis
 

Jesienne kwiaty i rośliny – jak przygotować je do zimy ?

Po okresie najpełniejszego kwitnienia jesiennych kwiatów, w końcu nadejdą pierwsze przymrozki. Jesienne rośliny potrzebują troski i ochrony przed zimą, dlatego listopad to czas, kiedy zabezpieczamy je przed mrozem. Przygotowane do zimowania jesienne kwiaty bezpiecznie przeczekają mroźną porę roku, a wiosną astry, wrzosy, dalie i powojniki z powodzeniem rozkwitną na nowo. Warto pamiętać o następujących zasadach przygotowania roślin do zimowania:

Astry – te kwiaty dobrze znoszą zimę, a ich cebulki mogą zimować w glebie. Na zimę wystarczy posypać kępę próchnicą lub suchymi liśćmi.

Wrzos pospolity – przed nadejściem zimy wrzos warto przykryć siatką jutową lub gałązkami iglaków (jednak najwcześniej w listopadzie). Należy unikać okrywania wrzosów liśćmi, słomą lub folią, gdyż jest to dla tej rośliny szkodliwe.

Dalia – to kwiat, który źle znosi zimę. Dlatego już po pierwszych przymrozkach dalię należy wykopać z gleby. W przeciwnym wypadku, jej wypełnione wodą bulwy zamarzłyby i zgniły. Wykopane bulwy dalii przechowuje się do wiosny.

Powojnik – w przeciwieństwie do innych pnączy, powojniki, w zależności od gatunku, należy przycinać przed zimą. Dobrze jest wykonać przycinanie pod koniec listopada lub na początku grudnia. Większości powojników nie trzeba okrywać na zimę, należy natomiast podsypać ich podstawę korą.

Lista jesiennych kwiatów jest długa i różnorodna. Ogród jesienią pełen może być gatunków roślin o różnych kształtach, formach i kolorach. Oprócz astrów, wrzosów, dalii i powojników, jesienią w ogrodzie równie efektownie prezentować się będą na przykład chryzantemy, begonie, sępoty, niecierpki, wilce, oczary i wiele innych. Udanej jesieni w Twoim ogrodzie!


Oceń nasz artykuł:
Brak oceny artykułu.
Ładowanie...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.