Plac zabaw do ogrodu – jak go zaplanować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Dzieci potrzebują miejsca, w którym będą mogły się swobodnie bawić i rozwijać. Jak stworzyć im kącik na świeżym powietrzu? Podpowiadamy, jak zaplanować plac zabaw do ogrodu, który zachwyci pociechy w każdym wieku i będzie przy tym w pełni bezpieczny.

Plac zabaw do ogrodu – jak wyznaczyć teren?

Wybór miejsca do stworzenia placu zabaw stanowi największe wyzwanie. Przestrzeń musi być przede wszystkim bezpieczna dla dziecka – powinna być ona zacieniona i oddalona od nieogrodzonych zbiorników wodnych. Ważne jest również umieszczenie placu z dala od ruchliwej ulicy. Wyznaczając miejsce zabaw, warto także zadbać o to, by mieć widok z okna na swoją pociechę bawiącą się w ogrodzie. W przypadku młodszych dzieci przydatne może być dodatkowe ogrodzenie placu zabaw. Odpowiednie zorganizowanie obszaru pozwala wykorzystać w pełni pagórki i inne zakrzywienia terenu do planowanych zabaw.
 

 

Nawierzchnia doskonała

Trawa ze względu na swoją miękkość jest doskonałym materiałem pod dziecięce zabawy, jednak w miejscach wymagających zabezpieczeń, takich jak np. przestrzeń pod drabinkami, dobrze jest wybrać piasek lub specjalne nawierzchnie np. w postaci pianki amortyzującej. Materiały dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu mogą one również stanowić element dekoracyjny. Plac zabaw do ogrodu ma być miejscem rozrywki, dlatego mogą przydać się w jego tworzeniu np. płaskie pomalowane kamienie, z których stworzone zostaną ponumerowane pola do gry w klasy.

Atrakcje dopasowane do wieku

Plac zabaw do ogrodu potrzebuje urozmaiceń dopasowanych do wieku pociechy. Maluchy do 3 lat lubią angażować swoje zabawki w odgrywanie ról, dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzą się niewielkie domki, makiety ruchu drogowego czy niewielkie sceny, na których będą dawać swoje popisowe koncerty. Z kolei dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają aktywność fizyczną, przez co docenią wszelkiego rodzaju drabinki, huśtawki i ścianki wspinaczkowe. Z wiekiem dzieci potrzebują większej przestrzeni, gdyż są bardziej ruchliwe, ciekawsze świata i chcą zapraszać do zabawy swoich przyjaciół.
 

 

Ogród małego artysty

Jeśli pociecha chce rozwijać się twórczo, plac zabaw do ogrodu powinien być wyposażony w tablicę kredową. Kupioną tablicę można powiesić na płocie lub przytwierdzić do ściany. Alternatywą może być farba tablicowa, którą pomaluje się ścianę budynku lub inny wydzielony obszar. Wyznaczenie strefy artystycznej w ogrodzie to szczególnie dobre rozwiązanie u osób ceniących sobie czystość w domu, gdyż kreda nie będzie sypać się w pomieszczeniach.
 

Budowanie zamków z piasku

Plac zabaw do ogrodu nie obejdzie się bez piaskownicy. Powinna być ona kryta, przez co piasek nie zamoknie w czasie deszczu, a okoliczne zwierzęta jej nie zanieczyszczą. Zamykana piaskownica często wyposażona jest również w drewniane siedzisko, dzięki czemu dziecko nie musi siedzieć na piasku.

Ogródkowy drugi dom

Drewniany domek będzie idealny nie tylko w letnie słoneczne dni, ale również w lekko deszczowe i ciepłe popołudnia. Domek może stać bezpośrednio na ziemi lub lekkim podwyższeniu. Obie opcje są atrakcyjne i w dużej mierze zależą od potrzeb malucha. W końcu zabawa w dom nigdy się nie nudzi!
 

 

Aktywność fizyczna dla wszystkich domowników

O ile piaskownica po jakimś czasie staje się zbędna, tak trampolina sprawdzi się u dzieci i dorosłych w każdym wieku. Trampolina kupiona do ogrodu powinna mieć atesty, które potwierdzą jej bezpieczeństwo. Jest to jednak atrakcja wymagająca kontroli rodzica, gdyż o urazy w czasie beztroskiej zabawy nietrudno.

Wakacyjne wodne szaleństwo

W czasie upałów należy sięgać po sprawdzone rozwiązania na ochłodę. Najlepszym pomysłem może okazać się przenośny basen ogrodowy, zwłaszcza jeśli w ogrodzie nie ma miejsca na stałą konstrukcję. W przypadku najmniejszych maluchów wystarczy niewielki brodzik, w którym zanurzą kostki. Basen należy zabezpieczyć przed wpadającymi do wody owadami lub spadającymi liśćmi. W niewielkich ogrodach wystarczą włączone spryskiwacze, wokół których dzieci będą skakać. Niezbędne mogą okazać się również pistolety wodne, którymi można się bawić całą rodziną.
 

Zabawki domowej roboty w placu zabaw do ogrodu

Przydomowy plac zabaw nie musi być wielką inwestycją, o ile zdecydujemy się poświęcić swój czas na tworzenie większości elementów. Dzieci są niezwykle kreatywne, dlatego ich zabawki mogą być stworzone z kilku kamieni, desek czy starych opon, i dzięki wyobraźni zyskać wiele zastosowań. Warto całą rodziną zaangażować się w tworzenie placu zabaw do ogrodu, przez co jego realizacja będzie odpowiadać gustom wszystkich domowników.
 

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: