Pomysł na ogród – zobacz najgorętsze trendy ogrodnictwa w tym sezonie!

Pomysł na ogród, czyli najnowsze trendy 2017 na aranżację ogrodów

Jeśli planujesz w tym sezonie założyć lub przearanżować ogród, koniecznie sprawdź jakie trendy w ogrodnictwie zawładną tym i kolejnym sezonem. Ogrody marzeń są hygge – staną się jeszcze bardziej ciepłe, przyjazne i ekologiczne!

Zobacz najnowsze trendy w ogrodnictwie domowym na 2017!

Moda na hygge, czyli duńską filozofię szczęśliwego życia, sięgnęła także ogrodów. A co więcej, jej przeniesienie na aranżację ogrodu przekona nawet największych sceptyków. Dlaczego? Bo takie ogrody nie wymagają szczególnego zainteresowania filozofią – są po prostu bardziej przyjazne – czerpią z natury, tworzą kojącą i ciepłą atmosferę. Jest też w nich znacznie mniej pracy!
 

 

Pożegnaj nieprzyjazne ogrody jak z szablonu

Taki kierunek zmian można było zaobserwować już od paru sezonów, ale w tym roku ostatecznie żegnamy się z przyciętymi od linijki ogrodami. Geometryczne żywopłoty, gładkie niczym murawa boiska trawniki, sztywne alejki i grządki w szachownicę – wszystko to odchodzi do lamusa, jako niesprzyjające relaksowaniu się w ogrodzie. I ciężko się dziwić – odgrodzone kamieniami (czy co gorsza: krawężnikami!) ścieżki nie zachęcają do kontaktu z naturą, a przycięte w kanciaste bloczki iglaki przypominają bardziej muzealne okazy z tabliczką „Nie dotykać!” niż przyjazną roślinność.

Również oświetlenie ogrodu się zmienia – porzuć oszczędne, ale niezbyt ładne lampki solarne, a w zamian za to postaw na lampiony. Duże świece na tarasie, lampiony a nawet pochodnie w ogrodzie to kolejny element, który sprzyjał będzie atmosferze relaksu. A jeśli masz miejsce na przygotowanie paleniska pod rodzinne ogniska, to jeszcze lepiej – pamiętaj tylko, że przepisy nakazują, aby znajdowało się ono co najmniej 10 metrów od granicy sąsiedniej działki i z dala od materiałów palnych (czyli np. składu drewna do kominka).
 

 

Najmodniejszy jest ogród wyglądający naturalnie

Najnowsze trendy nakazują przyjrzeć się bliżej stylistyce dzikich ogrodów i byliniarni. Modny ogród powinien wyglądać naturalnie. Nie chodzi tu oczywiście o pozostawienie ogrodu bez opieki, ale o wykorzystanie naturalnego piękna roślin, kolorystyki i zmieniających się w ciągu roku właściwości. Zamiast alejek postawmy na trawiaste ścieżki, a zamiast grządek – lekkie wrażenie nieporządku, które pozwoli nam się poczuć bardziej jak na łące czy leśnej polanie. Taki pomysł na aranżację ogrodu ma na celu stworzenie oazy spokoju, w której będzie można oderwać się od codzienności i odpocząć. Ogród nie jest już na pokaz, lecz dla naszej prywatnej przyjemności.
 

 

Kolory i rośliny – na co zwracać uwagę

Dominującymi kolorami – prócz oczywistej zieleni – w tym sezonie są kolory słońca, jeszcze bardziej potęgujące wrażenie ciepła i przytulności. Wybierając kwiaty do ogrodu sięgaj więc po żółte, pomarańczowe, czerwone, a także różowe i białe.

Dobierając roślinność do modnego ogrodu zwróć też uwagę na to, jak zmienia się ona wraz z porami roku. Dobrze zaplanowany ogród powinien wyglądać ładnie przez okrągły rok, dlatego w modzie są całoroczne byliny oraz rośliny, które zmieniają kolor na zimę, na przykład niektóre gatunki iglaków. Sprawdź jak w twoim ogrodzie prezentował się będzie np. jałowiec płożący (juniperus horizontalis; zwany też icee blue lub monber), jałowiec Pfitzera czy krzewy żywotnika, czyli popularne tuje – dla efektu kolorystycznego wybierz odmiany olbrzymią lub ember waves.

Również równiutko przycięte trawniki nie są już trendy. Owszem, trawa jest potrzebna i wymaga czasem skrócenia, ale jeśli tylko masz taką możliwość, rozważ posianie kwiecistej łąki. Nie wymaga ona podlewania, nawożenia ani częstego koszenia. Można ją przycinać lub tylko pielić większe rośliny, a w zamian otrzymamy samorozsiewające się kwiaty i gęste trawy, w których przyjemnie będzie się położyć.
 

 

Jadalnie, lokalnie i eko – modne rośliny do ogrodu

Zamiast żmudnej pielęgnacji pięknych, ale nieprzystosowanych do naszych warunków klimatycznych, egzotycznych roślin w tym roku stawiamy na lokalne zasoby natury. Najmodniejsze są skromne sosny górskie i limby, jałowce, paprocie, pnącza chmielu, dzikie róże, a także piękna lebiodka i gęste, kuliste trawy (np. śmiałek darniowy, kostrzewa). Roślin do ogrodu można więc szukać nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale też na okolicznych łąkach i w lasach!

Dodatkowo, do łask wracają drzewa owocowe – również w wersji mini do małych ogrodów – oraz inne rośliny jadalne. Jeszcze do niedawna większość osób uważała za jeden z pierwszych kroków wycięcie drzewek owocowych i zaoranie warzywników, aby posiać na ich miejscu gładką trawę. Po czasie zaczęliśmy na szczęście doceniać nie tylko plony przydomowego ogródka, ale również to jak pięknie kwitną np. jabłonie czy wiśnie. W najmodniejszym ogrodzie powinniśmy więc posadzić grusze, morele, śliwy, ale też krzewyagrest, porzeczki, maliny czy aronie. Wśród roślin ozdobnych może znaleźć się miejsce dla niewzruszonych bliskim sąsiedztwem poziomek, truskawek i jagód, a nieco dalej dobrze będzie czuł się mały warzywnik. Poczciwe warzywa w ogrodzie to także przyjemność estetyczna – gęstym, zielonym liściom np. pomidorów czy ziemniaków towarzyszom delikatne, drobne kwiatki, a szczypiorek pozostawiony sam sobie wypuszcza piękne i duże fioletowe kule kwiatów.
 


 
Ekologiczny ogród powinien też przyciągać owady. Wiele z nich jest bardzo pożyteczna – jak na przykład biedronki czy pszczoły. Te ostatnie niesłusznie bywają uznawane za groźne – w rzeczywistości jednak same nigdy nie atakują, więc nie powinno się ich odganiać, aby nie czuły się zagrożone, a ich jad jest szkodliwy tylko dla osób uczulonych, których jest relatywnie niewiele. W zamian za to zadbają o zapylanie kwiatów i roślin, a w efekcie o utrzymanie piękna i równowagi ekologicznej w naszym naturalnym ogrodzie. Kolorowe rośliny, szczególnie te polne, przyciągają też piękne motyle i majestatyczne ważki, których obserwowanie w ciepły, słoneczny dzień może dostarczyć mnóstwo przyjemności.

Trendy na 2017 rok w aranżacji ogrodów w pigułce:

 • powrót do natury,
 • oaza spokoju i relaksu,
 • słoneczne kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony,
 • lokalne i dzikie rośliny,
 • drzewa i krzewy owocowe, warzywniki,
 • łąki zamiast trawników,
 • całoroczne byliny i krzewy,
 • przyciąganie pożytecznych owadów,
 • naturalne materiały (drewno, płótno, liny itp.).


Oceń nasz artykuł:
Ocena: 1.0. Wszystkich głosów: 1
Ładowanie...

Może ci się spodobać również

2 Komentarze

 1. Agropomoc mówi

  Tekst bardzo praktyczny i właśnie warto pochylić się nad tą sprawą.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.