Domowe sposoby na czyszczenie fug – 5 najlepszych pomysłów!

[TOP 5] Poznaj 5 najlepszych sposobów na czyszczenie fug!

Brud, który gromadzi się na fugach, w połączeniu z wodą staje się środowiskiem idealnym dla rozwoju bakterii. Dodatkowo wysoka wilgotność, panująca np. w łazience, oraz chropowata struktura fug sprzyjają powstawaniu pleśni w spoinach między płytkami. Regularne czyszczenie fug może pomóc w utrzymaniu lepszej higieny w pomieszczeniach. Poznaj 5 domowych metod skutecznego czyszczenia fug, a do tego – szybkiego i taniego!

Jaką szczotką powinno się czyścić fugi?

Jako że fugi są miejscami trudno dostępnymi, często próbujemy „dostać się” do nich za pomocą ostrych narzędzi lub bardzo silnych preparatów. Jest to ryzykowne o tyle, że działając w ten sposób możemy uszkodzić zarówno strukturę fugi, jak i powierzchnię kafli. Ważne więc, by do czyszczenia fug nie używać druciaków, noży czy innych ostrych narzędzi. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się szczoteczka do zębów z miękkim lub półtwardym włosiem, a także gąbka kuchenna i bawełniana ściereczka.

Jak stosować preparaty do czyszczenia fug?

Na rynku dostępny jest szereg preparatów do czyszczenia fug. Ich ceny wahają się od ok. 9 do 90 zł. Producenci zapewniają, że usuwają one tłuszcz, pozostałości po mydle i środkach czyszczących, osady z kamienia i rdzy, uciążliwe zabrudzenia czy plamy po wodzie. Ich użycie sprowadza się zazwyczaj do naniesienia preparatu na zabrudzoną powierzchnię (czasami także szorowania szczoteczką do zębów), pozostawieniu na kilka minut i zmycia gąbką, więc czyszczenie fug z ich pomocą jest proste. Wadą specjalistycznych preparatów jest jednak to, że często mają drażniący zapach, niewygodne opakowanie (np. płyn nie nanosi się precyzyjnie na fugę, ale rozlewa po kaflach), bywają też nieskuteczne (czyści, ale np. nie przywraca koloru tak, jak zapewnia producent na opakowaniu). Różnorodność oferty, a także rozpiętość cenowa preparatów pozwalają jednak na znalezienie odpowiedniego środka dla siebie.
 
Czyszczenie fugi szczoteczką Czyszczenie fu gąbką
 

5 domowych sposobów na czyszczenie fug

Jeżeli nie chcesz używać specjalistycznych preparatów do czyszczenia fug lub uważasz je za nieskuteczne, możesz wypróbować domowe metody walki z zabrudzeniami miedzy kaflami.

Roztwór z octu i sody oczyszczonej

Najbardziej skuteczną, domową metodą czyszczenia fug jest roztwór zrobiony z wody, octu i sody oczyszczonej. Mieszanka ta powinna poradzić sobie z uporczywymi zabrudzeniami, osadem z rdzy, a także z nalotem kamienia i tłuszczu. Połącz 100ml octu, 100ml wody i opakowanie sody, a następnie rozprowadź preparat na fugach i pozostaw na ok. 40 minut. Roztwór zmyj wodą.

Woda z płynem do WC

Z detergentu do WC (koniecznie zawierającego chlor) możesz wykonać wodny roztwór. Połącz 0,5 litra detergentu z 0,5 litrem wody, zamocz szczoteczkę do zębów w płynie i szybkimi ruchami czyść szczoteczką zabrudzone fugi.

Sok z cytryny do pielęgnacji jasnych fug

Sok z cytryny nanieś na powierzchnię fug, pozostaw go na 15 minut, a następnie zmyj wilgotną ścierką. Sok z cytryny dobrze radzi sobie z zabrudzeniami, rdzą czy kurzem, nie będzie jednak skuteczny w usuwaniu tłuszczu. Stosuj go tylko na jasne fugi.

Proszek do pieczenia w walce z osadami

Proszek do pieczenia powinien usunąć plamy, osad z rdzy i kamienia, a nawet tłusty nalot. Wystarczy, że posypiesz fugi cienką warstwą proszku, odczekasz ok. 30 minut aż się rozpuści, a następnie zmyjesz go wodą.

Pasta do zębów nie tylko do zębów

Jeśli nie dysponujesz preparatem do czyszczenia fug (specjalistycznym czy domowym), a chcesz wyczyścić spoiny, możesz skorzystać z pasty do zębów. Wyciśnij ją na starą szczoteczkę do zębów, pocieraj zabrudzone fugi, pozostaw na 15 minut i zmyj wodą. Pasta do zębów, mimo iż mniej skuteczniejsza od pozostałych metod, z powodzeniem odświeży wygląd fug.
 
  
 
Pamiętaj, że bez względu na to, czy używasz specjalistycznych preparatów do czyszczenia fug, czy decydujesz się na domowe metody, musisz mieć na uwadze odpowiednią higienę pracy. Do czyszczenia fug zawsze zakładaj ochronne rękawice, ponieważ detergenty mogą być szkodliwe dla skóry. Otwieraj też okna i dbaj o stałe wietrzenie pomieszczenia tak, by złagodzić drażniące zapachy preparatów czyszczących. Do dzieła!


Oceń nasz artykuł:
Brak oceny artykułu.
Ładowanie...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.