Sufit podwieszany w kuchni - krótki poradnik krok po kroku

Sufit podwieszany, jak go wykorzystać w kuchni?

Sufit podwieszany nadaje aranżacji niepowtarzalnego klimatu. Jak to przełożyć na kuchenne standardy? Podpowiadamy, dlaczego sufit podwieszany coraz częściej pojawia się w domowych wnętrzach, a także radzimy, jak krok po kroku montować podstawową konstrukcję.

Dlaczego sufit podwieszany w kuchni może okazać się sukcesem?

Przede wszystkim rozwiązanie to pozwala ukryć wszelkie kable, przewody elektryczne i wentylacyjne. Może zatem okazać się niezbędny przy wyspach kuchennych, na których pojawia się kuchenka i okap wyspowy. Dodatkowo pozwala on ukryć wszelkie nierówności na stropie i optycznie zmienić proporcje wnętrza.

Zastanawiasz się, co wyróżnia armaturę najwyszej klasy? Odwiedź Grohe Radzi! Zobacz, jak urządzić łazienkę na poddaszu i jak wybrać przycisk spłukujący do toalety.

Co wspólnego ma sufit podwieszany z ogrzewaniem?

Oprócz tego, zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej może okazać się skutecznym sposobem na docieplenie pomieszczenia. W takim przypadku przestrzeń między sufitem a płytami uzupełniana jest styropianem lub wełną mineralną. Wełna ma dodatkowe właściwości – wycisza pomieszczenie, co w przypadku domów wielorodzinnych lub wysokich, dźwiękonośnych kamienic będzie niezastąpione.
 

 

Sufit podwieszany w kilku krokach

Jak wszystkim wiadomo, wszelkie remonty domu lub mieszkania wymagają odpowiedniego zaplanowania. Wykonanie sufitu podwieszanego nie stanowi wyjątku – to, czy będzie on funkcjonalny i trwały zależy od wielu czynników, jednak największy wpływ ma jakość materiałów. Specjaliści polecają, by sięgać po produkty z linii jednego producenta, dzięki czemu będą one do siebie dopasowane.
 

 

Planowanie

Równie istotny jest ciężar zastosowanych materiałów – obciążenie stropu jest stosunkowo niewielkie, jednak należy upewnić się, czy na pewno nie będzie ono nadmierne. Jak to zrobić? Przede wszystkim zwrócić uwagę na ciężar poszycia (w tym grubości i rozmiarów zastosowanych płyt).  Ważną funkcję pełnią profile, które dostosowują się do ciężaru poszycia i sztywności płyt. Natomiast zastosowane elementy do mocowania profili powinny mieć wystarczającą nośność do tego, by przenieść wszelkie obciążenia z sufitu podwieszonego i przymocowanego do niego oświetlenia. Warto zatem zaznaczyć, że cała oprawa oświetlenia nie powinna przekraczać 6 kg. Cięższe formy, np. żyrandole należy umieścić w stropie przy pomocy łącznika.

Realizacja

Gdy projekt jest już gotowy, można przejść do realizacji – zakładamy, że instalacja pod oświetlenie jest już gotowa i należy jedynie zamocować sufit podwieszany. Na początek należy zaznaczyć miejsca na regipsach, w których ma pojawić się oświetlenie. Po odmierzeniu, można dokonać wycięcia otworów pod instalację. Jednocześnie należy pamiętać o rozrysowaniu na ścianach i suficie linii, po których ma przebiegać sufit podwieszany. Dopiero wtedy można przejść do montażu profilów przyściennych – najpierw wiercimy otwory wiertarką (co ok. 40-60 cm), następnie przykręcamy profile kołkami.
 

 
Następnie można przejść do wypełniania gotowej ramy profilami głównymi, zaczynając od przykręcenia wieszaków (co ok. 100 cm), a do nich profilów CD, które włożone są w obramowanie z profilów UD. Po przykręceniu konstrukcji można przejść do wypełniania wolnej przestrzeni stelażu wełną mineralną. Na samym końcu montujemy płyty gipsowe – do tego zadania będzie niezbędna druga osoba, która pomoże ustawić płytę. Płyty gipsowe montujemy do profilów nośnych przy pomocy wkrętów w odległościach ok. 25 cm. Co ważne, między sąsiadującymi płytami powinny być zachowane szczeliny dylatacyjne, dzięki czemu konstrukcja będzie mogła pracować.

Sufit dwupoziomowy – największy hit w kuchni!

W takich aranżacjach dominują dwa rozwiązania – sufit podwieszany na kształt wyspy pośrodku pomieszczenia lub obramowanie sufitu przy skrajach ścian. W obu przypadkach mocuje się halogeny, dzięki którym wiązki światła nakierowane są na poszczególną strefę roboczą kuchni. Na popularności zyskuje również oświetlenie ledowe, które dostępne jest w wielu kolorach i pełni funkcję dekoracyjną. Mogą być one włączane tradycyjnie, przy pomocy włącznika lub sterowane pilotem. Na rynku można również nabyć podświetlenie led na czujniki ruchu.
 

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.