Umywalka nablatowa – wiemy jak kupić najlepszą! Rodzaje i ceny

Umywalka nablatowa – kupujemy najlepszą!

Niezwykle modne w ostatnich sezonach umywalki nablatowe to nie tylko dobre rozwiązanie dla nowoczesnej łazienki, ale także funkcjonalna opcja w małym wc. Gustowna umywalka nablatowa to również nieoceniona dekoracja łazienki, która wraz z lustrem może stanowić główny walor całego pomieszczenia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie umywalki nablatowej!

Umywalka nablatowa – materiał wykonania

Najpopularniejsze na rynku są umywalki ceramiczne. Ceramika to tworzywo uniwersalne, klasyczne, bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także o jakości pozostającej w korzystnej proporcji do ceny. Jej wadą jest ryzyko stłuczenia, zwłaszcza podczas transportu. Oprócz umywalek ceramicznych, na rynku dostępne są także umywalki nablatowe:

 • Akrylowe – są łatwe w utrzymaniu czystości, lekkie, odporne na zarysowania. Wyglądem przypominają umywalki ceramiczne, jednak pod wpływem nacisku mogą się wyginać. Są relatywnie tanie.
 • Szklane – wbrew pozorom nie łatwo je potłuc, bo zazwyczaj wykonuje się je ze szkła hartowanego. Umywalki wykonane ze szkła przejrzystego mogą być trudne w utrzymaniu czystości. Szkło łatwo zabarwić, dlatego szklane umywalki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.
 • Kamienne – są twarde, trwałe, modne i niezwykle dekoracyjne, ale także bardzo kosztowne (zwłaszcza gdy wykonane są z marmuru). Pasują do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, jednak bardzo trudno utrzymać je w czystości.
 • Drewniane – wykonywane głównie z egzotycznych gatunków drewna, które odpowiednio zaimpregnowane, jest trwałe i odporne na wilgoć przez wiele lat. Drewniane umywalki są trwałe, ciepłe w dotyku i niezwykle oryginalne.

Ponadto na rynku dostępne są także umywalki wykonane z żeliwa, brązu, metalu i konglomeratowe.
 

 

Jaki rozmiar i kształt powinna mieć umywalka nablatowa?

Standardowe umywalki to te o szerokości 40-70 cm i głębokości 30-55 cm. Zdarzają się oczywiście wymiary niestandardowe. Decydując się na rozmiar i kształt umywalki nablatowej, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Liczbę osób (domowników), które będą korzystać z umywalki – dla jednej osoby wystarczająca będzie pojedyncza umywalka, jednak rodzinie z dwójką dzieci przydadzą się dwie umywalki nablatowe ustawione na blacie obok siebie lub umywalka nablatowa dwustanowiskowa o szerokości np. 120cm.
 • Wielkość łazienki i jej proporcje – jeśli dysponujesz dużą łazienką, a dodatkowo umywalka nablatowa będzie spełniać wiele funkcji (np. posłuży ci do mycia głowy, robienia szybkiego prania ręcznego etc.) warto zdecydować się na szerszy i głębszy model. Jeśli natomiast szukasz umywalki do gościnnego, małego wc, mała umywalka będzie wystarczająca. Generalnie warto stosować zasadę proporcjonalnego dopasowania wielkości umywalki do wielkości łazienki. Przyjmuje się, że w łazience większej niż 10 metrów kwadratowych umywalka może osiągać szerokość do 120 cm, w pomieszczeniu ok. 6 metrów kwadratowych – ok. 60-70 cm, natomiast w małych, 4-metrowych łazienkach – 40-50 cm.
 • Ewentualne osoby starsze, korzystające z łazienki – w przypadku, gdy mieszkamy z osobami, mającymi problemy z poruszaniem się, należy zrezygnować np. z umywalki nablatowej w kształcie misy. Najlepiej w ogóle zrezygnować z umywalki nablatowej, i wybrać raczej opcję umywalki meblowej, wolnostojącej czy podblatowej – dzięki temu osobom starszym wygodniej będzie z niej korzystać.
 • Wystrój łazienki – ważne, by kształt, styl, materiał i kolor umywalki był spójny z wystrojem i stylistyką całej łazienki. W grupie umywalek nablatowych dostępne są między innymi misy w kształcie: balii, prostokąta, kuli, kleksa, cylindra, muszli i wielu innych.

 

 

Cena umywalki nablatowej

Najtańsze są umywalki ceramiczne i akrylowe, najdroższe – kamienne i szklane. Oczywiście w każdym typie umywalki znajdują się modele zarówno bardzo tanie, jak i niezwykle drogie. Cena zależy od producenta, jakości wykonania armatury itp. Przykładowe ceny mis nablatowych są następujące:

 • umywalka nablatowa ceramiczna w kształcie owalnej misy, bez otworu na baterię, i o szerokości 57,5 cm – ok. 300zł
 • umywalka nablatowa szklana, czarna w kształcie kulistej misy, z otworem na baterię, i o szerokości 42 cm – ok. 400zł
 • umywalka nablatowa marmurowa w kształcie muszli, bez otworu na baterię, i o szerokości 56 cm – ok. 600zł
 • umywalka nablatowa ceramiczna, dwustanowiskowa umywalka z dwoma otworami na baterie łazienkowe, i o szerokości 120 cm – ok. 1200zł

Umywalka nablatowa – wady i zalety w pigułce

Decydując się na zakup umywalki nablatowej, warto pamiętać tak o jej zaletach, jak i o wadach. Umywalki nablatowe:

 • Są relatywnie mniej wygodne dla dzieci i osób starszych
 • Są ciekawe stylistycznie
 • Pozostawiają możliwość aranżacji powierzchni pod blatem
 • Mogą spełniać kilka funkcji (misa do prania ręcznego, do mycia głowy etc.)
 • Zajmują mniej powierzchni, niż inne typy umywalek
 • Zmniejszają ryzyko rozpryskiwania się wody
 • Są relatywnie drogie

 

 
Umywalki nablatowe występują w opcjach z otworem na baterię i bez niego. Oznacza to, że w przypadku mis nablatowych bateria może być zamontowana zarówno na umywalce, jak i na blacie (bateria stojąca). Istnieje także możliwość podtynkowego montażu baterii. Warto jeszcze przed zakupem umywalki przemyśleć to, jaki typ baterii planujemy do niej zamontować.


Oceń nasz artykuł:
Brak oceny artykułu.
Ładowanie...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.