[Architekci prezentują] Urządzamy męskie mieszkanie loft w zabytkowej kamienicy

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W dzisiejszej odsłonie cyklu Architekci prezentują zabieramy Was na warszawską Ochotę, by urządzić mieszkanie loft jednej z zabytkowych kamienic. Projektanci znanej Wam już pracowni Marta Czerkies Home Designer stworzyli z niego industrialny loft idealny dla singla z dużego miasta. Chcecie zobaczyć efekty? My też!

Publikacja partnerska

Zobacz film przedstawiający realizację:

Mieszkanie loft na poddaszu – jak się za nie zabrać?

Urządzane przez projektantów mieszkanie loft to dwupoziomowe, 80-metrowe poddasze zabytkowej kamienicy. We wnętrzu znajdują się jedynie okna dachowe, które po otwarciu gwarantują dobry przewiew powietrza. Nie ma się jednak co oszukiwać – mieszkanie na poddaszu jest bardzo specyficzne i stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów. Pełno w nim bowiem skosów i niewymiarowych przestrzeni.

Przed przystąpieniem do zaprojektowania mieszkania należy upewnić się, że nie będzie tutaj wielu zaskoczeń. Należy sprawdzić, w jaki sposób jest przeprowadzona wentylacja w takim mieszkaniu, z czego jest zrobione podłoże czy w jakiej konstrukcji zbudowana jest antresola, którą mamy na piętrze. Dzięki temu możemy uniknąć różnych, nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą wyniknąć w trakcie prac budowlanych. – Marta Czerkies

Ceglana ściana, czyli must have stylu industrialnego

Projektanci zdecydowali się na wyłożenie jednej ze ścian salonu cegłą. Cegła jest materiałem niezwykle ciepłym, jako że zarówno jej faktura, jak i kolor nadają wnętrzu przytulności. To ważne zwłaszcza w przypadku przestronnych, industrialnych loftów, w których zazwyczaj dominują czerń i surowa biel, a nierzadko także betonowe i metalowe elementy wykończenia wnętrz. W wypadku kawalerskiego loftu na warszawskiej Ochocie projektanci wykorzystali lica cegły (płytki cięte z cegieł), dzięki czemu ceglana ściana wygląda naturalnie, a cegła – autentycznie.

salon w industrialnym stylu

Schody – jakich problemów mogą przysporzyć?

Dwupoziomowe mieszkanie loft naturalnie potrzebuje schodów. W tym wypadku najważniejszym zadaniem architektów wnętrz było zaprojektowanie schodów o lekkiej konstrukcji tak, by nie zdominowały wnętrza.

Nie ma nic gorszego od zrobienia bardzo ciężkich i przytłaczających schodów we wnętrzu, które z założenia ma być lekkie i dawać powiew świeżości. – Marta Czerkies

Projektanci nie ukrywają, że planowanie schodów przysporzyło im nieco trudności, a pierwszy projekt schodów musieli po prostu… wyrzucić do kosza. Dlaczego? Otóż mały otwór na schody, a także założenie, że nie powinny one nadmiernie wychodzić na część dzienną loftowego mieszkania sprawiły, że pierwsza konstrukcja schodów okazała się być obsadzona zbyt blisko ściany. W efekcie tego wchodzenie po stopniach groziło uderzeniem w głowę o belkę konstrukcyjną. Nie wiemy, jak wyglądała pierwsza propozycja schodów, ale te, które zamontowano w ostatecznej wersji podobają nam się bardzo! 😉

Kuchnia – jak poradzić sobie ze skosami?

Kuchnia umieszczona pod skosami idealnie wkomponowuje się w niewygodną przestrzeń loftu. Jak projektantom udało się skutecznie „ograć” skosy w mieszkaniu? Poprzez ich zabudowę, w której zorganizowano mnóstwo przestrzeni do przechowywania.

Bardzo wiele osób boi się skosów i jeśli nie wie, jak je ograć, po prostu je zostawia. Tymczasem wystarczy trochę pokombinować i całą ścianę ze skosami, która wydaje się trudna do zaaranżowania, po prostu zabudować szafkami. – Marta Czerkies

Kuchnia, będąca integralną częścią strefy dziennej, została od niej odseparowana półwyspem. Dzięki temu pomieszczenie pozostaje częścią strefy dziennej, ale jednocześnie nie eksponuje blatów roboczych, na których zazwyczaj piętrzą się brudne naczynia, zwłaszcza podczas gotowania, które podobno uwielbia inwestor 😉

biała kuchnia z dodatkiem drewna

Stół jadalny i jego oświetlenie

Niewątpliwą wisienką na torcie strefy dziennej industrialnego loftu jest stół jadalny robiony na zamówienie. Pod jego szklanym blatem umieszczono piękne, drewniane deski, a całość zamknięto w czarnym stelażu. A czego ciekawego dowiedzieliśmy się o oświetleniu w jadalni? Otóż lampy umieszczone nad stołem jadalnym powinny być dodatkowo zabezpieczone szybą. Dzięki temu siedząc przy stole i rozmawiając z kimś, a jednocześnie zerkając od czasu do czasu w górę, nie będziemy mieli niekomfortowego poczucia rażącego światła.

mieszkanie loft industrialne

Czarna łazienka, czyli wnętrze z charakterem

Szczególnie do gustu przypadła nam łazienka umieszczona na parterze. Czerń nadaje wnętrzu charakteru i głębi, a jednocześnie – jak twierdzą projektanci – niekoniecznie pomniejsza i przytłacza wnętrze. W kabinie prysznicowej zaś zdecydowano się na jedno z naszych ulubionych rozwiązań tego mieszkania, czyli na… fototapetę z górskim widokiem.

Nie bójcie się stosować fototapet w miejscach, gdzie jest mokro, np. w kabinach prysznicowych. Wystarczy dobrać odpowiedni materiał, na którym wydrukowana będzie fototapeta. – Marta Czerkies

Projektanci Marta Czerkies Home Designer chętnie wykorzystują każdą wolną przestrzeń, by uczynić z niej funkcjonalny schowek. W podobnie sprytny sposób wykorzystano przestrzeń pod schodami, która znajduje się właśnie w łazience. W efekcie na pozornie „zmarnowanej” powierzchni pod schodami projektanci zaplanowali pojemną szafę z półkami na kosmetyki, ręczniki, środki czystości itp.

czarne kolory w łazience

Antresola, czyli kolejne skosy idealnie zagospodarowane

Łóżko na antresoli to nie tylko widok na niebo, ale przede wszystkim, ale przede wszystkim pomysłowość i lekkość w zagospodarowywaniu niewygodnych skosów, które podobnie jak w przypadku kuchni zostały zabudowane, a w ich zabudowie projektanci zorganizowali mnóstwo przestrzeni do przechowywania. Uwielbiamy takie 100-procentowo użyteczne i funkcjonalne rozwiązania, a Wy?

skosy w mieszkaniu

Mieszkanie loft – nasze ulubione elementy realizacji:

  • pomysłowo zabudowane skosy w całym lofcie, zapewniające mnóstwo przestrzeni do przechowywania,
  • fototapeta w kabinie prysznicowej, zwłaszcza jeśli zdjęcie przedstawia wspomnienie naszych ostatnich wakacji😉
  • stół jadalny, który jest pięknym i unikatowym meblem wnętrza,
  • półwysep kuchenny, stanowiący skuteczną granicę między strefą dzienną, a strefą roboczą kuchni,
  • konsekwentne użycie drewna, jako elementu przełamującego surowość bieli i charakterność czerni.

A Wy, co sądzicie o realizacji? Jesteśmy ciekawi Waszych komentarzy!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-07-20 16:37:38
Karol
Wspaniałe mieszkanie - bardzo jasne i przestrzenne, a przy tym minimalistyczne, bo po co zagracać je niepotrzebnymi bibelotami? Dla mnie na 5+!
2017-07-26 15:25:27
Domolubni
Nam też podoba się to, że wszystkie bibeloty poukrywane są w zabudowanych szafkach. Bardzo estetyczne rozwiązanie.