Filtr do wody pitnej – jaki wybrać do kuchni? - Domolubni.pl

Filtr do wody pitnej – jaki wybrać do kuchni?

Potrzeba stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku nie jest jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na filtr do wody pitnej. Pozwala on także zaoszczędzić. Nie każdy filtr będzie jednak równie dobry, dlatego jego wybór powinien być uzależniony od kilku czynników. Odkryj, na co warto zwrócić uwagę przy szukaniu odpowiedniego rozwiązania.

Jaki filtr powinieneś wybrać do swojej kuchni?

Wybór filtru, którego przeznaczeniem jest głównie uzdatnienie wody do picia, zależy m.in. od tego, czy woda jest pozyskiwana z wodociągów czy z ujęcia własnego (czyli zazwyczaj studni) – w tym ostatnim przypadku istnieje ryzyko, że będzie bardziej zanieczyszczona.

Filtry do domu można montować w taki sposób, by obejmowały całą instalację wodną, ale jeśli zależy ci tylko na wodzie pitnej w kuchni, wybierz inne, tańsze rozwiązanie. Sprawdzi się np. model montowany w szafce pod zlewem. Niektórzy decydują się też na dzbanek filtrujący lub filtr na kran.

Jaki filtr do wody jest jeszcze godny uwagi? Ciekawym rozwiązaniem jest również bateria połączona z filtrem – znajdziesz ją w ofercie Grohe Blue. Wykorzystano w niej filtr z aktywnym węglem.

Dzięki filtrom do wody możesz sprawić, że twoja kuchnia będzie bardziej ekologiczna, ponieważ posiłki będzie można popijać wodą z kranu, a nie z plastikowych butelek. W naszym artykule Porządki w kuchni, czyli kilka słów o ekologicznym sprzątaniu, kupowaniu i WYRZUCANIU zawarliśmy więcej informacji na temat rozwiązań przyjaznych środowisku, które można zastosować w kuchni.

Filtry do wody pitnej z węglem aktywnym

Nierzadko w kuchniach spotyka się filtr węglowy i to nie bez powodu. Dzięki niemu możesz usunąć z wody różnego rodzaju zanieczyszczenia, a przede wszystkim chlor, który tak często psuje smak oraz zapach wody z kranu. W rezultacie wodę oczyszczoną takim filtrem można pić z przyjemnością.

Zastanawiając się nad tym, czy warto wybierać filtry do wody pitnej z węglem aktywnym, należy pamiętać, że nie usuwają one m.in. soli i minerałów, co jest korzystne, ponieważ woda pitna powinna je zawierać. Z drugiej strony, nie oczyszczają jej też z niektórych innych zanieczyszczeń, dlatego jeśli zależy ci na jak najdokładniejszej filtracji, lepiej sięgnij po następne rozwiązanie.

Odwrócona osmoza

Często stosowane w kuchniach są również filtry do wody pitnej, działające na zasadzie odwróconej osmozy. Umożliwiają one niezwykle dokładne oczyszczenie wody. Eliminują z niej osady, bakterie, metale ciężkie i inne potencjalnie szkodliwe elementy, ale również minerały. Te ostatnie są natomiast pożądane w wodzie pitnej. Z tego właśnie powodu producenci tego rozwiązania nierzadko proponują wraz z nim mineralizatory, które uzupełniają oczyszczoną wodę o brakujące minerały.

Należy pamiętać, że membrany stosowane w systemach odwróconej osmozy należy regularnie wymieniać, by filtry mogły być skuteczne.

Miękka woda do instalacji

Gdy woda jest twarda, może wpływać na tworzenie się osadu na instalacjach urządzeń AGD, a nawet wysuszać skórę. Na szczęście na rynku są dostępne filtry, które ją zmiękczają. Dzięki nim woda jest czyszczona ze związków wapnia oraz magnezu. Nie ma to tak dużego znaczenia w przypadku wody pitnej, dlaczego więc o tym wspominamy? Ponieważ kupując filtr do wody, który ją zmiękcza, możesz jednocześnie zdecydować się na rozwiązanie połączone z wkładem węglowym. Wtedy filtr będzie zarówno oczyszczał wodę w taki sposób, by była zdatna do picia, jak i przystosowywał ją do tego, by np. nie wysuszała skóry rąk podczas zmywania. Dzięki temu zyskujesz podwójnie!

Inne filtry

Nieco rzadziej stosuje się filtry, których głównym zadaniem jest oczyszczanie wody z żelaza i manganu. Jest to jednak zwykle konieczne w przypadku domów, w których woda pobierana jest ze studni.

W każdym przypadku – nie tylko wtedy, gdy woda ma służyć do picia, ale też do innych celów – warto stosować mechaniczne filtry osadnikowe. Ich rola polega na oczyszczaniu wody z większych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak np. piasek.

Te wytyczne z pewnością pomogą ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki filtr do wody pitnej będzie najlepszy w twojej kuchni. Dzięki niemu uda ci się ograniczyć zużycie plastikowych opakowań i zaoszczędzić na wodzie butelkowanej. To same korzyści!

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.