[Budujemy dom] Funkcjonalny dom – jak go zaplanować?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W pełni funkcjonalny dom to przede wszystkim dom jak najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb rodziny, która w nim zamieszka. Każda ma inne oczekiwania, dlatego przed wyborem projektu warto zastanowić się nad kilkoma podstawowymi kwestiami. Zobacz, o czym należy pamiętać, poszukując funkcjonalnego domu!

Funkcjonalny dom – metraż i liczba kondygnacji

Pierwszą rzeczą, nad jaką należy zastanowić się podczas wyboru projektu domu, jest metraż. Warto dokładnie przeanalizować faktyczne potrzeby rodziny, aby powierzchnia była dla wszystkich w pełni optymalna. Jeżeli istnieje taka możliwość, najlepiej, aby każdy z domowników miał swoją własną sypialnię, co zapewni komfort i wygodę mieszkania. Dom najlepiej podzielić na dwie strefy – dzienną i nocną. We wspólnej, dziennej, czyli salonie najczęściej otwartym na kuchnię i jadalnię przyjmuje się gości i spędza czas z innymi domownikami. Część nocna natomiast, prywatna, to sypialnie domowników i tylko oni mają do niej dostęp.
 

dom funkcjonalny projekt
Projekt domu BW-49 wariant 8 JGC1158

Aby dom był w pełni funkcjonalny należy także zwrócić uwagę na liczbę kondygnacji, szczególnie, gdy w rodzinie są małe dzieci lub osoby starsze. Warto wtenczas postawić na dom parterowy bez schodów – ułatwi to poruszanie się i umożliwi dostęp do każdego pomieszczenia bez wysiłku. Jeżeli jednak chcemy wyraźnie oddzielić strefę dzienną i nocną idealnym rozwiązaniem okaże się dom parterowy z poddaszem użytkowym bądź piętrowy. Część wspólną aranżuje się na dole, czyli na parterze, część prywatną natomiast na piętrze.

Pomieszczenia funkcjonalnego domu – jak je zaplanować?

Mając już wstępne plany odnośnie preferowanej powierzchni, warto skupić się na jej maksymalnym wykorzystaniu. Najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie jej do indywidualnych potrzeb – jeśli jesteśmy zwolennikami spędzania czasu w gronie najbliższej rodziny, a gości przyjmować będziemy jedynie raz na jakiś czas, nie warto zabiegać o ogromny, reprezentacyjny salon. Z kolei przy zamiłowaniu do gotowania dobrze jest wybrać projekt z dużą, wygodną kuchnią pozwalającą na zrobienie wyspy. Liczba sypialni powinna być dopasowana do liczby domowników, tak aby każdy miał dla siebie swoją prywatną przestrzeń. Należy pamiętać, że pokoje dzieci pełnią funkcję sypialni, bawialni i miejsca do nauki, dlatego nie powinny być zbyt małe.

Na w pełni praktycznie wykorzystany metraż domu wpływ ma także wielkość ciągu komunikacyjnego. W wielu przypadkach najkorzystniejsze może okazać się ograniczenie rozmiarów korytarzy do niezbędnego minimum.
projekt funkcjonalnego domu
Projekt domu Simon G2 WRC2596

Nie zapomnij o pomieszczeniach dodatkowych!

Praktycznym rozwiązaniem są również dwie łazienki – jedna dla domowników przy sypialniach, druga w pobliżu strefy dziennej dla gości. Nie należy zapominać również o zapleczu typowo gospodarczym jak spiżarka, pralnia czy pomieszczenie techniczne, które znacznie ułatwią organizację i utrzymanie porządku.

Ułożenie domu a strony świata – o czym pamiętać?

Niezmiernie ważną kwestią, którą poruszyliśmy także w poprzednim artykule, jest ułożenie domu względem stron świata. Odpowiednie jego usytuowanie pozwala na naturalne oświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy najczęściej i zacienienie miejsc, gdzie nie potrzebujemy dużej ilości słońca. Takie działania bezpośrednio wpływają na zmniejszenie rachunków za prąd, gdyż ograniczamy zapalanie sztucznego światła. Korzystnym rozwiązaniem jest salon usytuowany na najbardziej słoneczne południe oraz jak najmniejsza ilość przeszkleń od strony północnej.
 
Dowiedz się więcej o tym, jak ustawić dom względem stron świata.
 

dom a strony świata
Projekt Domena 117 B WRW1302

Funkcjonalny dom w pigułce

Poszukując projektu funkcjonalnego domu, pamiętaj o:

  • liczbie sypialni równej liczbie domowników,
  • podziale domu na strefy dzienną i nocną,
  • ograniczeniach domowników – jeśli będą to osoby starsze lub dzieci, zrezygnuj z domu piętrowego,
  • dostosowaniu wielkości pomieszczeń do potrzeb rodziny, np. jeśli lubicie gotować, postawcie na przestronną kuchnię,
  • zadbaniu o to, by pokoje dla dzieci były przestronne, jako że służą nie tylko do spania, ale także do nauki czy zabawy,
  • pomieszczeniach dodatkowych, np. łazience dla gości, spiżarni, pralni itp.,
  • ograniczeniu powierzchni ciągów komunikacyjnych do niezbędnego minimum,
  • optymalnym ustawieniu domu z uwzględnieniem stron świata.

 
Cykl Budujemy dom powstaje we współpracy z biurem sprzedaży projektów domów Extradom.

biuro projektów domów

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: