[Ikony designu] Nika Zupanc – czyli jak mistrzowsko łączyć bunt z kobiecością?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jej projekty cechuje niezwykła, wysublimowana forma. Na pierwszy rzut oka mogą pojawić się trudności z odgadnięciem przeznaczenia poszczególnych dzieł, gdyż przybierają one postać kobiecych błyskotek lub mają słodkie, zabawkowe formy. Jakimi projektami zasłynęła Nika Zupanc?

Kim jest projektantka?

Nika Zupanc urodziła się na terenie dawnej Jugosławii. Jej rodzina składała się z naukowców, jednak zbuntowana nastolatka postanowiła iść w zupełnie innym kierunku niż rodzice i zdecydowała się zdawać na Akademię Sztuk Pięknych i Designu. Uczelnię ukończyła z wyróżnieniem w 2000 roku, a niedługo później rozpoczęła pracę jako niezależna projektantka.
 

 
Jej projekty są pełne wdzięku, a zarazem nieco frywolne. Nika Zupanc podkreśla, że jest to poszukiwanie kobiecych archetypów w zdominowanym przez mężczyzn świecie designu. Kobiecy charakter jej projektów jest podkreślany poprzez nazwy – meble i przedmioty wychodzące spod jej ręki mają nadawane imiona słynnych bohaterek literackich, np. Scarlett, Lolita.

Kontrowersyjny debiut Niki Zupanc

W 2005 roku artystka zaprojektowała serię plastikowych bobasów, które przekłuwane są metalowymi szpilkami. Kontrowersyjna wystawa została zatytułowana Voodoo Dolls i jest przejawem specyficznego poczucia humoru wschodzącej gwiazdy.
 

 
Następne projekty Zupanc były przede wszystkim użyteczne. Jednym z nich było krzesło Maid Chair, które inspirowane było fartuchami pokojówek. Głównym punktem projektu są koronkowe wzory umieszczone wokół krzesła. Meble są wykończone o wysokim połysku, dzięki czemu wyróżniają się na tle aranżacji.
 

 

Dzieciństwo zamknięte w formie lampy

Seria lamp Lolita jest przejawem zabawy formą. Projekty dostępne są w kolorach bieli, szarości, różu i czerni, jednak największą popularnością cieszy się różowa lampa stołowa. Nic w tym dziwnego, klosz lampy przypomina dziecięcy kapelusik, co pozwala przełamać nudę i sztampowość w projektach.
 

 

Niezwykła puderniczka – co ją wyróżnia?

Projekt ten do złudzenia przypomina puderniczkę, a w rzeczywistości jest to kobieca wersja kuchenki elektrycznej. Dzieło nosi wdzięczną nazwę Mrs. Dalloway.
 

 

Forever Bed dla każdego romantyka

Limitowana seria łózek ma dla autorki symboliczne znaczenie – myśl o śnie przybrała formę miłości, pasji między dwojgiem ludzi. Dlatego łóżko można zamknąć i ukryć. Całość projektu dopełniona jest eleganckimi i trwałymi materiałami, które podkreślają linię łóżka.
 

 

Nika Zupanc – mistrzyni wzbudzania emocji

Warto podkreślić, że projektantka poszukując form użytkowych nie zapomina o wzbudzaniu emocji w odbiorcach. Czasami przejawia się to zachwytem, innym razem oburzeniem. Kontrowersje wzbudziło m.in. skórzane krzesło Tailored, które inspirowane jest kobiecym skórzanym gorsetem. Projektantce zarzuca się, że jej meble są niewygodne, ona natomiast odpowiada, że „ludzie przestają myśleć, gdy jest im za wygodnie”. Nika Zupanc bardzo często pozuje ze swoimi dziełami. Zdaje sobie ona sprawę ze swojej urody i kobiecości, zawsze emanuje pewnością siebie i kobiecą determinacją, co przekłada się również na jej projekty. Jak sama mówi, jej dzieła muszą mieć to nieuchwytne coś, co zmusi odbiorców do myślenia i oderwie ich od codziennej rutyny i przeciętności.
 

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: