Jak łączyć barwy we wnętrzach? Stwórz wnętrze harmonijne kolorystycznie!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Pewne zestawienia kolorów w mieszkaniu mogą zadziałać na korzyść wnętrza, a inne – wręcz przeciwnie. Chcesz stworzyć gniazdko harmonijne kolorystycznie? Dowiedz się, jak łączyć barwy we wnętrzach – poznaj uniwersalne techniki i zasady!

Zaprzyjaźnij się z kołem barw!

Techniki łączenia barw we wnętrzu zasadniczo nie różnią się od zasad panujących w świecie malarstwa, wizażu i innych dziedzin, dla których kolor stanowi środek wyrazu. Sztuka doboru kolorów często jest bowiem uniwersalna i podporządkowana kilku podstawowym zasadom. W szybkim zorientowaniu się w tym, jak łączyć barwy we wnętrzach, pomoże ci koło barw – graficzny wzornik zbudowany z kolorów tęczy. Koło barw wyjaśnia zasady powstawania kolorów i ich mieszania (kolory podstawowe po zmieszaniu dają kolory II poziomu itd.).
 

 

Barwy we wnętrzach – podstawowe zasady ich łączenia

Zanim zaczniesz planować kolory ścian w mieszkaniu, ugruntuj swoją podstawową wiedzę o łączeniu barw we wnętrzu. Opiera się ona na kilku zasadach – w realizacji części z nich pomoże ci wspomniane wyżej koło barw.

1.    Łącz barwy sąsiadujące ze sobą

Mogą to być tzw. połączenia monochromatyczne (odcienie tego samego koloru, na kole barw leżące w obrębie jednego paska) lub połączenia pokrewne (na kole znajdują się obok siebie). Połączenia monochromatyczne i pokrewne są harmonijne, a więc bezpieczne, jako że wybrane barwy cechują podobne atrybuty kolorystyczne. Takie połączenia barw we wnętrzu są przyjazne dla oka, dlatego dobrze sprawdzą się w przypadku, gdy zależy ci na jednolitej, zrównoważonej aranżacji. Połączenia monochromatyczne idealnie zaprezentują się w sypialniach, zaś połączenia pokrewne – we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu.
 

 

Nieobecne w kole barw kolory biały, czarny i szary pasują do siebie, a także do wszystkich innych barw.

2.    Łącz barwy dopełniające się

Barwy we wnętrzach będą równie harmonijne, jeśli dobierzesz je na zasadzie przeciwieństwa, czyli z wykorzystaniem tzw. barw dopełniających się. To zestawienie kolorów leżących na kole barw naprzeciw siebie. Połączenia dopełniające się są odważne, bo opierają się na kontraście. Ten efektowny wybór dobrze sprawdzi się w salonie lub przedpokoju, ale także w biurze, jako że wprowadza do wnętrza wiele dynamiki i energii.
 

 

3.    Łącz barwy z tzw. tricoloru

Harmonia trójkątna polega na dopasowaniu do siebie kolorów leżących na kole barw na wierzchołkach trójkąta równobocznego (patrz: koło barw). Do takich połączeń należą np. 3 kolory podstawowe: czerwony, niebieski i żółty.
 

 

Jeśli we wnętrzu planujesz białe ściany, pamiętaj, że czysta, sterylna, śnieżnobiała biel dobrze komponuje się jedynie z mocnymi, jaskrawymi kolorami. Jeśli więc zależy ci na zrównoważonej kolorystyce (bez jaskrawych odcieni), złam śnieżnobiałą biel np. odrobiną szarości.

 

 

4.    Nie nadużywaj kolorów

Optymalną liczbą są zestawienia maksymalnie 3 kolorów we wnętrzu. Najlepiej wybrać jeden kolor dominujący, będący kolorem bazowym i do niego dobrać 2 kolory uzupełniające. Co prawda w łączeniu barw we wnętrzach dopuszcza się stosowanie nawet 5 odcieni, ale ta sztuka zarezerwowana jest jedynie dla wprawnych dekoratorów 😉
 

Pamiętaj, by podczas łączenia barw we wnętrzu brać pod uwagę także kolory podłogi, okien czy drzwi. To szczególnie ważne, jako że elementy te nie są tak łatwe w wymianie, jak przemalowanie ścian czy wymiana dodatków.

Kolory ciepłe i zimne – które są które?

Do kolorów ciepłych należą wszystkie te, które powstają z barw czerwonej i żółtej. Ich pochodnymi są na przykład pomarańcze, brązy czy róże. Kolory zimne to takie, których podstawą jest kolor niebieski, a więc fiolety, turkusy, błękity czy niektóre zielenie.
Zimne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciepłe – pomniejszają, ale jednocześnie czynią je bardziej przytulnym. Im bardziej nasycone są ciepłe kolory, tym większe wrażenie pomniejszenia i przytulności. W przypadku kolorów zimnych jest odwrotnie – im mocniej są rozbielone, tym silniejsze wrażenie optycznego powiększenia.
 

 

Srebro, złoto, miedź i mosiądz – jak dobrać do nich kolory ścian?

We wnętrzach nierzadko królują dodatki. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać kolory ścian we wnętrzu, w którym znajdują się srebrne, złote, miedziane lub mosiężne elementy wyposażenia, stosuj się do poniższych wskazówek:
 

SrebroPasuje do kolorów zimnych, a więc np. błękitów i fioletów. Dobrze komponuje się z pastelowym różem i barwami neutralnymi – bielą i czernią. Nie pasuje do kolorów ciepłych, jak ogniste czerwienie czy żółcie.
ZłotoIdealnie komponuje się z granatem, ciemnym fioletem czy głęboką zielenią. Dobrze sprawdza się także połączenie złota z kolorami ciepłymi, np. czerwienią, ale warto przełamać to połączenie trzecim kolorem. Błędem jest łączenie złota z bielą.
MiedźDobrze sprawdzi się w towarzystwie kolorów kojarzonych z jesienią, np. pomarańczami, czerwieniami, głęboką żółcią czy oliwkową zielenią, a także fioletem.
MosiądzPasuje do kolorów ziemi, np. brązów, zieleni, beży, ale także granatu i fioletu.

 

 

Co z proporcjami?

Załóżmy, że wiemy już, jak łączyć barwy we wnętrzach i wybraliśmy 3 idealne odcienie do naszego mieszkania. Na tym etapie należy zastanowić się nad proporcjami zastosowania każdego z nich. Tak jak w każdej dziedzinie życia, tak i podczas urządzania wnętrza wskazany jest umiar. Dlatego warto pamiętać o zasadzie, która wskazuje na bezpieczną proporcję w kolorystyce wnętrza, czyli zasadę 70-20-10. Oznacza ona, że:

  • 70% pokrycia wnętrza stanowi barwa dominująca, bazowa, neutralna,
  • 20% stanowi kolor dobrany jako uzupełnienie koloru bazowego,
  • 10% stanowi ostatni odcień, na przykład kontrastowy do reszty.

 

 

Łączenie barw we wnętrzach – na co jeszcze zwracać uwagę?

Podczas doboru np. kolorów ścian we wnętrzu należy pamiętać o tym, że na to, jak postrzegamy daną barwę wpływ mają także:

  • wielkość pomieszczenia,
  • naturalne światło we wnętrzu (które zależy m.in. od ustawienia pomieszczenia względem stron świata czy liczby okien we wnętrzu),
  • a także sąsiedztwo innych kolorów.

Mając na uwadze powyższe czynniki, pamiętaj, że:

  • ciemne barwy mogą być przytłaczające, ale jeśli zastosujesz je w małych pomieszczeniach. Te same barwy w przestronnych, doświetlonych mieszkaniach mogą wywołać wspaniały efekt dekoracyjny,
  • w pomieszczeniach z oknami wystawionymi na wschód barwy wydają się być jaśniejsze i cieplejsze (do takich pomieszczeń możesz śmiało wybrać chłodniejsze barwy). Okna wystawione na północ zadziałają odwrotnie, a więc w takich pomieszczeniach warto postawić na cieplejsze barwy. W przypadku pomieszczeń o oknach wystawionych na zachodnią stronę świata idealnie sprawdzą się barwy neutralne, a na stronę południową wszystkie barwy,
  • barwy oddziałują na siebie. Na przykład zastosowanie obok siebie barw dopełniających sprawia, że wydają się one jaskrawsze, niż gdyby stosować je osobno.


Zastanawiasz się, jak barwy we wnętrzu wpływają na nastrój? Kliknij tutaj i sprawdź!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-10-06 08:03:18
Karol54
Bardzo pomocne porady, wezmę je sobie do serca przy okazji zbliżającego się wielkimi krokami remontu, który odkładam od prawie roku. Teraz przynajmniej wiem od której strony się za to zabrać, żeby miało ręce i nogi. Potrzeba jak najwięcej podobnych tekstów dla laików, którzy szukają prostych odpowiedzi na trudne pytania.
2017-10-09 17:20:37
Domolubni
Bardzo dziękujemy, cieszymy się, że nasze porady są pomocne ;)