Jak urządzić i spersonalizować kuchnię pod skosem?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Loftowy klimat kuchni pod skosem robi niesamowite wrażenie. Na etapie realizacji projektu wnętrza często okazuje się jednak, że aranżacja takiego miejsca nie jest łatwa. Zwłaszcza, że ostateczny efekt powinien łączyć funkcjonalizm z estetyką, która odzwierciedla charakter właścicieli. Sprawdź, jak osiągnąć odpowiedni rezultat, korzystając z kilku przydatnych wskazówek.

Kuchnia pod skosem a brak wolnego miejsca

W kuchni pod skosem zagospodarowanie przestrzeni bywa skomplikowane. Przy planowaniu aranżacji trzeba wziąć pod uwagę, że skosy i niska ściana oznaczają mniej miejsca na meble i sprzęty AGD. Dlatego warto dokładnie przemyśleć plan umeblowania.

Rozwiązanie krok po kroku

  1. Zacznij od wyboru mebli. Najlepsze będą oczywiście zestawy na wymiar, dopasowane do pomieszczenia. Stawiaj na projekty, które maksymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń i dostosowują formę szafek do skosów.
  2. Następnie weź miarkę i sprawdź, jak wysoka jest ścianka kolankowa, czyli najniższa ściana, która znajduje się zaraz poniżej skosu. Najłatwiejsze zadanie mają osoby, u których ma ona przynajmniej 110 cm. Ta wysokość pozwala na umieszczenie przy niej wyższych szafek oraz wielu innych elementów wyposażenia. Niektórzy decydują się nawet na montaż kuchenki wraz z okapem oraz lodówki.

Nie każdy ma jednak takie warunki. Gdy ścianka kolankowa ma ok. 90 cm, miejsca jest dość, by umieścić przy niej szafki, a nawet zlewozmywak, ale z kuchenki trzeba zrezygnować. A jeżeli jej wysokość sięga maksymalnie 75 cm, należy pogodzić się z tym, że przy tej ścianie sprawdzą się co najwyżej niskie szafki.

  1. Kiedy wiesz już, co możesz postawić przy ściance kolankowej, zaplanuj umiejscowienie najważniejszych elementów wyposażenia, takich jak wysoka lodówka, kuchenka wraz z okapem czy szafki nablatowe. Najlepiej ustaw je przy pełnowymiarowej ścianie, która zwykle znajduje się naprzeciwko kolankowej.

Co robić, gdy pomieszczenie jest niewielkie?

Chociaż zdarzają się kuchnie pod skosem o dużej powierzchni, częściej bywają one jednak niewielkie. Jak sobie z tym radzić, by zmieścić wszystko, co potrzebne? Wystarczy zastosować odpowiedni układ mebli i starannie dobrać sprzęty. Do tego kilka sztuczek optycznych i kuchnia zaczynie sprawiać wrażenie większej.

Rozwiązania dla ciebie

  1. Kiedy kuchnia pod skosem jest mała i wąska, warto zastosować układ kuchenny w kształcie litery „L”. Pozwala on tak ustawić wyposażenie, by dwie ściany nie były zagospodarowane (w tym np. niska ścianka kolankowa). W tym układzie można też bez trudu tak rozplanować umiejscowienie poszczególnych elementów, by tworzyły one trójkąt roboczy, który ułatwia korzystanie z kuchni.
Więcej o tym, czym jest trójkąt roboczy i na jakie strefy warto podzielić kuchnię, by stała się funkcjonalna, przeczytasz w naszym tekście o kuchni w kształcie litery U.

2. Pomocny będzie również odpowiedni dobór wyposażenia. Wielu producentów oferuje niewielkie wersje sprzętów AGD, takich jak zmywarki czy lodówki. Trochę miejsca zaoszczędzisz też, gdy wykorzystasz jednokomorowy zlewozmywak np. z kolekcji GROHE K700, meble wielofunkcyjne (np. krzesła, pod którymi znajdują się schowki na przybory) i składane bądź wysuwane (np. stół).

3. W małej kuchni warto stosować jasne barwy – biel i pastelowe odcienie sprawią, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie nieco większej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w niewielkiej kuchni pod skosem!

Personalizacja wnętrza, gdy nie masz miejsca na dekoracje

Plakaty, tablice, ramki czy wazony to ozdoby, które nie mają zastosowania w pomieszczeniach, w których wszystkie wolne przestrzenie są na wagę złota. A przecież chciałbyś mieć kuchnię, która wygląda wyjątkowo. Skorzystaj z naszych propozycji i spersonalizuj swoją kuchnię pod skosem.

Rozwiązania dla ciebie

  1. Eksperymentuj z kolorem. Cały zestaw mebli jest biały? Wprowadź wyrazisty akcent i wybierz czarny zlewozmywak z elegancką, matową baterią. Zobacz zdjęcia dostępnych rozwiązań i zainspiruj się. Do tego dobierz ciemne dodatki w postaci doniczek na zioła i misek na owoce. Możesz też pomalować część ściany nad blatem farbą kredową. Połączenie czerni i bieli to klasyk, który polecamy zwłaszcza miłośnikom minimalizmu.
  2. Wykorzystaj lustra – mogą się pojawić na frontach szafek, pomiędzy płytkami nad blatem albo na drzwiach. Nie zajmą zbyt wiele miejsca, a jednocześnie optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że kuchnia będzie wyglądała wyjątkowo gustownie – zwłaszcza, gdy pokusisz się o oryginalne ramy!
  3. Zadbaj o oświetlenie – czasem jedna duża lampa o oryginalnym designie potrafi tak przykuwać uwagę, że nie potrzeba już żadnych więcej ozdób. W przypadku kuchni pod skosem dobrym rozwiązaniem będą industrialne modele, charakterystyczne dla loftowej stylistyki. Równie ciekawie mogą się też prezentować kryształowe żyrandole czy geometryczne klosze o prostej formie.

Dodatkowo możesz też wymienić gałki w szafkach kuchennych, położyć miękkie, welurowe poduszki na krzesłach albo postawić w otwartych szafkach fantazyjną ceramikę. To proste triki, które pozwolą ci szybko odmienić wygląd kuchni i wprowadzić trochę swojego stylu do tego pomieszczenia. Gwarantujemy, że w tak urządzonej kuchni gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: