Jak wybrać krzesła do kuchni?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Krzesła do kuchni to wybór na lata. Warto więc osobiście przetestować niejeden model, bo krzesło do kuchni powinno być nie tylko trwałe, ale przede wszystkim wygodne – w końcu kuchnia to serce domu, w którym spotykają się wszyscy domownicy. Zobacz, o czym pamiętać przy wyborze krzeseł do kuchni!

Ergonomia i wygoda przede wszystkim

Aby siedzenie w kuchni było przyjemnością, w pierwszej kolejności warto zadbać o wygodę krzeseł. Krzesła zaprojektowane z uwzględnieniem parametrów budowy ludzkiego ciała, mogą stać się nie tylko siedziskami do posiłków, ale także okazjonalnie posłużyć np. za krzesła biurowe czy nawet fotele. Zobacz, które parametry ergonomiczne pozwolą ci na dobry wybór krzeseł do kuchni.
 

Z oparciem czy bez, czyli jaka wysokość oparcia jest najlepsza?

Tradycyjne krzesło do kuchni posiada oparcie, ale jeśli chcesz, zamiast krzeseł możesz postawić np. na taborety czy siedziska z bardzo niskimi oparciami. Dwa ostatnie nie będą złymi wyborami, jeśli przebywanie przy kuchennym stole czy blacie ograniczasz jedynie do zjedzenia szybkiego posiłku czy wypicia porannej kawy. Jeśli jednak lubisz pracować w kuchni lub często zapraszasz znajomych, a impreza zazwyczaj przenosi się do kuchni, koniecznie postaw na modele z wysokimi oparciami. Co to znaczy?

Im wyższe oparcie krzesła, tym wygodniejsze – optymalna wysokość oparcia zapewnia użytkownikowi podparcie pleców minimum na wysokości łopatek.

Jeśli nie chcesz, by krzesła z wysokimi oparciami wyglądały zbyt ciężko przy stole, dopilnuj, by wysokość ich oparć nie wystawała więcej niż 20 cm ponad blat stołu – taka wysokość pozwoli ci na wygodne oparcie pleców, a jednocześnie nie obciąży aranżacji.
 

 
Zwróć także uwagę na wyprofilowanie oparcia – powinno ono być zaprojektowane zgodnie z naturalnymi krzywiznami kręgosłupa, a więc zapewniać utrzymanie ciała w pozycji neutralnej bez obciążania mięśni, a kręgosłupa – w jego naturalnej linii.
 

Głębokość krzeseł do kuchni

W tym wypadku nieprawdą jest, że im głębsze krzesło, tym wygodniejsze. Zbyt płytkie lub zbyt głębokie siedzisko powoduje odpowiednio wzrost obciążenia poszczególnych części ciała lub zbytnie obciążenie kręgosłupa w jego lędźwiowej części.

Optymalna głębokość siedziska to taka, przy której podczas siedzenia poza siedzisko krzesła wystaje 1/3 długości uda.

Jak wysokie siedzisko krzeseł do kuchni?

Wysokość krzesła do kuchni powinna pozwolić użytkownikowi na swobodne postawienie stóp na podłodze. W przeciwnym wypadku obciążamy ciężarem ciała inne jego partie. Krzesło zbyt niskie natomiast spowoduje zbytnie zgięcie w biodrach, które zmniejsza lordozę i prowadzi do bólu dolnej części kręgosłupa.

Optymalna wysokość krzesła do kuchni pozwala na siedzenie z kolanami zgiętymi pod kątem prostym i ze stopami płasko postawionymi na ziemi. Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi ok. 45-50 cm od podłogi.

Krzesła do kuchni – jaki materiał wybrać?

Krzesła do kuchni powinny być wygodne, ale także trwałe i łatwe w czyszczeniu. W końcu kuchnia to domowe centrum dowodzenia, w którym nietrudno o zabrudzenia czy intensywną eksploatację mebli. Ze względów praktycznych warto więc postawić na krzesła do kuchni bez tapicerki, a jeśli bardzo zależy ci na krzesłach z tkaniny – wybierz modele ze ściąganą tapicerką lub zdecyduj się na kolorowe siedziska czy sukienki na krzesła, które łatwo będzie zdjąć z krzeseł i wyprać w pralce.
 

 
Jeśli chodzi o pozostałe materiały, z jakich wykonane mogą być krzesła do kuchni, do najpopularniejszych wyborów należą:

  • krzesła drewniane, czyli krzesła-klasyki, idealnie sprawdzające się we wnętrzach klasycznych, angielskich, prowansalskich czy skandynawskich.
  • krzesła metalowe (także ze stopów metali, np. stali nierdzewnej) ­– mogą być wykonane w całości z metalu, ale metal może stanowić jedynie detal krzesła – bardzo popularne są na przykład modele krzeseł o nóżkach wykonanych z metalu i siedzisku wykonanym z innego materiału.
  • krzesła rattanowe – rattan to surowiec pozyskiwany z winorośli palmowej. Jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę czy wilgoć, będzie więc idealnym wyborem do kuchni. Szczególnie pokochają go miłośnicy ekologii, bo rattan jest surowcem w 100% naturalnym. Idealnie sprawdzi się w skandynawskich wnętrzach.
  • krzesła z ekoskóry – ekoskórę, mimo iż jest mniej trwała od skóry naturalnej, można czyścić preparatami, które skórę naturalną z pewnością by zniszczyły. Z tego względu ekoskóra jest dobrym rozwiązaniem do kuchni – nadaje wnętrzu elegancji, a jednocześnie jest łatwa w czyszczeniu.
  • krzesła z tworzyw sztucznych (np. poliwęglanu czy polipropylenu) – są to krzesła wytrzymałe na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne, np. zadrapania. Łatwo się je czyści, a do tego są bardzo lekkie.

Krzesła do kuchni w różnych stylach

Krzesła do kuchni mogą być wykonane z różnych materiałów, w różnej kolorystyce i w różnych stylach. Jak dobrać je do naszej kuchni? Do wyboru masz kilka opcji:

  • krzesła w stylu spójnym z resztą aranżacji w tym także ze stołem czy półwyspem, z którym będą tworzyły komplet, np. metalowe krzesła w kuchni urządzonej w industrialnym stylu,
  • krzesła stanowiące ekscentryczny kontrast, a także główną dekorację w dominującej aranżacji, np. jaskrawożółte krzesła z metalu zestawione z minimalistycznym wnętrzem,
  • krzesła w różnorodnych stylach i kolorystykach, tworzące uroczy misz-masz, który idealnie sprawdzi się we wnętrzu urządzonym w duchu vintage.


 

Co w przypadku wyspy, półwyspu lub kuchennego baru?

Jeśli nie masz kuchennego stołu, ale bar, wyspę lub półwysep w kuchni, postaw na hokery, czyli wysokie stołki barowe. Jeśli kojarzą ci się z pubem i wątpliwą estetyką, czym prędzej przekonaj się, że współczesne hokery zachwycają kunsztem wykonania, różnorodnością stylów, materiałów i kolorów, a w efekcie mogą stać się znakomitą dekoracją kuchni. Więcej o tym, jak dobrać hoker do kuchni przeczytasz tutaj.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: