Kuchnia ukryta w zabudowie – jak ją zaaranżować? - Domolubni.pl

Kuchnia ukryta w zabudowie – jak ją zaaranżować?

Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie, które może prezentować się bardzo nowocześnie. Zanim jednak się na nie zdecydujesz, wyobraź sobie, że siedzisz na kanapie i masz widok na przybory kuchenne, sprzęty AGD i naczynia w zlewie, których nie zdążyłeś umyć. Niezbyt zachęcająca wizja, prawda? Rozwiązaniem może być kuchnia ukryta w zabudowie. Dzięki temu możesz schować wszystkie przedmioty i dodatkowo sprawić, że pomieszczenie, w którym się relaksujesz będzie wydawało się większe.

Sposoby na schowanie blatu w kuchni ukrytej w zabudowie

Zabudowa lodówki, zmywarki czy piekarnika nikogo już nie dziwi. Nieco inaczej wygląda kwestia blatu – jak go schować, by w razie potrzeby móc szybko zyskać do niego dostęp? Odpowiedzią mogą być wysuwane blaty, które z zewnątrz wyglądają jak szuflady. Tuż nad nimi umieść zwykłe szafki. W ten sposób zaoszczędzisz sporo miejsca.
 

 
Inny pomysł to drzwi przesuwne. Po ich rozsunięciu (albo przesunięciu) zyskujesz dostęp do blatu, nad którym jest dość wolnej przestrzeni, by wygodnie przygotowywać potrawy.  Alternatywą jest schowanie blatu za drzwiczkami otwieranymi do góry. Ten wygodny mechanizm sprawdzi się w niemal każdej kuchni.

Jeśli chcesz, by cała konstrukcja jak najlepiej przypominała kontynuację ściany, możesz pozbyć się uchwytów do frontów. Pomocą służą drzwiczki z zatrzaskami typu wciśnij-otwórz, które pozwalają otwierać szafkę po naciśnięciu na front.

Dobra organizacja to podstawa

W kuchni, w której na pierwszy rzut oka nie można rozpoznać, gdzie schowane są poszczególne przedmioty, porządek jest wyjątkowo istotny. Kiedy każda rzecz jest schowana przed twoim wzrokiem, szukanie jej jest trudniejsze. Z tego powodu należy zadbać o rozwiązania, które ułatwiają organizację i grupowanie przyborów, przypraw czy garnków, czyli np. kosze cargo. Dzięki nim bez trudu przyporządkujesz poszczególnym akcesoriom swoje miejsce w kuchni. Na dodatek wysuwane półki mogą być skutecznie ukryte za frontami szafek.
 

 

Kuchnia w minimalistycznym stylu

W kuchniach ukrytych w zabudowie króluje minimalizm. Dlaczego? Gdy pomieszczenia o różnym przeznaczeniu (np. kuchnia, salon) znajdują się na jednej, niczym nie przedzielonej powierzchni, muszą razem tworzyć spójną całość. A taki efekt najłatwiej osiągnąć dzięki minimalistycznej stylistyce, która pozwala umiejętnie schować kuchnię i sprawia, że zaczyna ona wyglądać jak przedłużenie salonu.

Pamiętaj o tym, żeby dbać o konsekwencję. Jeśli wybierasz minimalistyczny design mebli, nie tylko to, co na widoku powinno być minimalistyczne. Również schowane za meblami sprzęty AGD czy zlew wraz z baterią i wylewką, powinien cechować oszczędny design. Przykładem minimalistycznej estetyki w kategorii wylewek mogą być modele GROHE Blue Home. Zobacz, jak wyglądają i poszukaj inspiracji do swojej kuchni!

Siła tkwi w szczegółach

Minimalistyczna nie znaczy nudna – kuchnia w zabudowie może zachwycać, zwłaszcza gdy sięgniesz po nietypowe materiały. Bezpiecznym rozwiązaniem są naturalne surowce, takie jak drewno z wyraźnie zarysowanymi słojami, a także marmur czy granit. Wrażenie robi również beton architektoniczny. Te efektowne materiały w geometrycznych, minimalistycznych formach będą przyciągały wzrok.
 

 
Postaraj się używać w kuchni tych samych materiałów, po które sięgasz przy urządzaniu przylegających do niej pomieszczeń (np. meble do salonu i do kuchni mogą być wykonane z tego samego rodzaju drewna). Wtedy aranżacja będzie robiła wrażenie przemyślanej.
 

 

Uważaj z kolorem – o czym trzeba pamiętać?

Barwa mebli stanowi istotne zagadnienie przy planowaniu remontu każdej kuchni. W przypadku takiej ukrytej w zabudowie jest ono jednak szczególnie ważne, ponieważ wybrany kolor musi pasować do pomieszczeń, które ją otaczają. Jeśli kuchnia ma wtopić się w tło i stanowić kontynuację np. salonu, nie może się od niego odróżniać wizualnie nie tylko pod względem stylu umeblowania, ale też kolorystyki. Warto mieć to na uwadze przy urządzaniu ukrytej kuchni. Wtedy szanse na to, że uda ci się uzyskać satysfakcjonujący efekt będą największe.

No votes yet.
Please wait...

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.