Lampki choinkowe – jakie oświetlenie świąteczne wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Lampki choinkowe stanowią nieodzowny element świątecznego wystroju. Na rynku można dostać wiele rodzajów lampek, które będą pasować zarówno do wnętrza, jak i na balkon czy taras. Jakie oświetlenie choinkowe wybrać, by zdobiło wnętrze?

Jak kupować bezpieczne lampki choinkowe?

Lampki, które znajdą się w domu powinny mieć odpowiednie atesty. Można to zweryfikować na opakowaniu, na którym powinno znajdować się oznaczenie CE. Informuje ono o tym, że sprzęt pozytywnie przeszedł procedury bezpieczeństwa. Równie istotna jest informacja o tym, czy lampki choinkowe można stosować na zewnątrz, np. w ogrodzie.
 

 

Sprawdź również najnowsze trendy z Strefa Grohe Radzi i zainspiruj się nowościami do kuchni i łazienki! Dowiedz się również, jak wykonać łóżko z palet, a także poznaj rośliny bezpieczne dla kota.

Lampki świąteczne LED – jak sprawdzają się na choince?

Lampki choinkowe z diodami LEDtrwałe i energooszczędne. Dlatego to właśnie ten rodzaj oświetlenia najczęściej pojawia się w domach. Do tego lampki stworzone w technologii LED przybierają ciekawy kształty, np. węży lub sopelków lodu. Świecą one ciepłym światłem, który może emitować stałe światło lub sekwencyjnie migotać. Lampki LED można dostać za 15-30 zł, w przypadku bardziej finezyjnych kształtów lampek, ich cena może wynieść nawet 60 zł.
 

 

Lampki świąteczne bezprzewodowe – kiedy się przydają?

Istnieją również lampki LED bezprzewodowe, które zasilane są na baterie. Często wyposażone są one w specjalnego pilota, którym można sterować działanie oświetlenia. To rozwiązanie jest szczególnie pomocne, gdy choinka będzie umieszczona poza gniazdkami.
 

 

Tradycyjne lampki choinkowe – czy warto?

Są to produkty żarówkowe, które najczęściej pobierają więcej prądu od wersji LED-owych, jednak nie jest to szczególnie odczuwalne w przypadku jednego przewodu. Tradycyjne lampki łączone są równolegle, co oznacza, że jeśli jedna się zepsuje, cały łańcuch przestaje działać. Znalezienie przepalonej lampki może okazać się niezwykle czasochłonne. Tradycyjne lampki często się nagrzewają w trakcie pracy, co może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli w twoim domu są małe dzieci.
 

 

Jak zakładać lampki choinkowe?

Jeśli zabierasz się za ubieranie choinki, musisz pamiętać o odpowiedniej kolejności, dzięki czemu ewentualne korekty nie będą wymagały od ciebie wielogodzinnej pracy. Po ułożeniu gałęzi sztucznej choinki, można przejść do nakładania lampek. Warto zacząć od góry, dzięki czemu łatwiej będzie kontrolować pozostałą długość światełek. Co ważne, w chwili nakładania lampek, nie powinno być na choince żadnych dekoracji. Istotnym elementem jest również długość przewodu lampek, gdyż za krótki może słabo i nierównomiernie rozświetlić choinkę, natomiast za długi przyćmi resztę dodatków. Poleca się, by na drzewko o wysokości 150 cm wybierać ok. 150 lampek.
 

 

Lampki choinkowe nie tylko na drzewko

W niejednym domu lampki choinkowe gromadzą się latami na strychu. Można je wykorzystać do ozdobienia wnętrza. Oświetlenie może pięknie prezentować się jako oprawa kominka czy ozdoba na ścianach, meblach lub okiennych ramach. Jeśli w twoim domu są koty, inne zwierzaki albo po prostu nie masz miejsca na choinkę, możesz zdecydować się na stworzenie ozdoby świąteczne w jej kształcie, przy pomocy lampek choinkowych. Zawiesisz je przy pomocy gwoździ lub taśmy.
 

 

A jak zdejmować i przechowywać lampki choinkowe?

Zdejmowanie dekoracji choinkowych może być szybkie, o ile pamięta się o tym, by zdejmować lampki na samym końcu. Lampki delikatnie ściągaj z gałęzi i zawijaj je w sznur. Aby nie poplątać światełek, warto owijać go dookoła np. kawałka kartonu. Gdy już ściągniesz wszystkie lampki, włóż je do woreczka materiałowego lub papierowego, dzięki czemu nie będą się one kurzyć na dnie szafy.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: