Moskitiery na komary – rodzaje i sposoby montażu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Moskitiery to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed muchami, komarami, a nawet meszkami. Jeśli marzysz o spokojnym otwieraniu okien latem, zobacz jak o to zadbać!

Z czego robi się moskitiery i gdzie można je zamontować?

Niektórym osobom moskitiery mogą kojarzyć się z grubymi siatkami, które przesłaniają widok z okna i są niewygodne w montażu. Na szczęście technologii poszła do przodu i dziś żaden z tych problemów już nie występuje! Nowoczesne moskitiery są wykonane z włókna szklanego, które jest nie tylko lekkie, ale też pozwala na wytworzenie bardzo cienkich włókien. Dla dodatkowego zabezpieczenia siatka o bardzo drobnych oczkach jest pokrywana warstwą PVC, czyli polimeru znanego ze swojej wyjątkowej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Ten sam materiał jest wykorzystywany do produkcji okien i drzwi, rur, przyrządów medycznych i wielu innych rzeczy.

Szukając odpowiedniej moskitiery, nie musisz się też martwić o umiejscowienie czy wymiary okna. Choć z rzadka zdarzają się jeszcze tzw. gotowce, większość moskitier jest robiona na zamówienie, tak żeby zapewnić jak najlepsze dopasowanie i najwyższą jakość. Zabezpieczyć można dowolnej wielkości okna, drzwi balkonowe (również podwójne), a nawet okna dachowe. Różnice pojawiają się jedynie w sposobie montażu i ewentualnym otwieraniu moskitiery.

Jakie moskitiery do okien i drzwi są dostępne na rynku?

Wybór jest niemały – od tanich i prostych siatek, po zaawansowane i bardzo wygodne systemy dla wymagających. Warto przyjrzeć się każdej z opcji, aby wybrać najlepsze moskitiery do domu.

1. Moskitiery najprostsze – siatki do samodzielnego montażu

Najtańszym rozwiązaniem jest kupienie siatki zabezpieczającej i samodzielne przymocowanie jej do okna czy drzwi. Siatkę można kupić w rolce, ale dostępne są też „gotowce”, czyli przycięte do wymiarów okna płaty siatki obszyte taśmą tekstylną. W pierwszym przypadku konieczne będzie samodzielne przycięcie moskitiery do odpowiedniego wymiaru, co może okazać się dość kłopotliwe. W drugim zaś jesteśmy skazani na wyobrażenia producenta, co oznacza, że jeśli mamy okno o mniej popularnych wymiarach, taka moskitiera po prostu nie będzie pasowała.

Oba rodzaje moskitier montuje się tak samoprzyklejając siatkę do wewnętrznej strony ramy okna za pomocą taśmy dwustronnie klejącej. Popularnym rozwiązaniem jest też przyklejenie pasów rzepa do ramy okna i do siatki, tak by móc odczepiać moskitierę w dowolnym momencie. Warto też wspomnieć, że gotowe moskitiery tego typu przeznaczone do drzwi balkonowych, często składają się z dwóch elementów, które łączą się w środku drzwi za pomocą magnesów. Dzięki temu wchodzenie i wychodzenie na balkon czy taras nie jest ograniczone przez moskitierę i poradzą sobie z nią nawet zwierzęta.

Minusem takiego rozwiązania jest czasochłonność pierwszego montażu i niska trwałość. Taśma klejąca szybko się zużywa, zostawia nieestetyczne ślady, zaś ze względu na swoją grubość, rzepy mogą wpływać na szczelność okna.
 

 

2. Moskitiery ramkowe okienne i drzwiowe

Dużo prostszym, a przede wszystkim bardziej trwałym rozwiązaniem dla twojego domu, będą moskitiery ramkowe. Wykonuje się je na zamówienie i w dużym uproszczeniu, jest to profil z aluminium lub z tworzywa sztucznego, z naciągniętą na niego siatką. Dawniej takie ramki wstawiało się w otwarte okno, co nie było zbyt praktyczne, obecnie jednak moskitiery ramkowe montuje się od zewnątrz. W większości wypadków możliwe jest zastosowanie ramek z tzw. kołnierzem, które nie wymagają ingerencji w samo okno. Zaczepia się je za pomocą sprężynowych uchwytów, zakładanych na ościeżnicę okna. Jeśli taki montaż nie jest możliwy, dostępne są też moskitiery ramkowe na magnesy lub przykręcane na stałe.

Szczególnym wypadkiem moskitiery ramkowej jest ta, którą wstawia się w drzwi balkonowe. Z oczywistych względów nie może ona być nieruchoma, dlatego robi się je z wzmocnionych ram aluminiowych i wyposaża w zawiasy – przypominają po prostu drugą parę drzwi z siatki. Zwykle do wyboru mamy:

  • zawiasy stałe – wtedy drzwi z moskitiery trzeba otworzyć i zamknąć za sobą,
  • zawiasy samozamykające – drzwi otwierają się za lekkim popchnięciem i zamykają za nami.

Zdarzają się też przesuwne moskitiery tarasowe i balkonowe, ale wymagają one dodatkowego miejsca, by miały gdzie się zmieścić po otwarciu.

Zaletą moskitiery ramkowej jest jej idealne dopasowanie i trwałość. Poza sezonem na owady, czyli zimą, zalecane jest ich zdejmowanie i chowanie w mieszkaniu, by nie narażać ich niepotrzebnie na zmiany warunków atmosferycznych, ale poza tym o raz zamontowanych moskitierach można zapomnieć na długo.
 

 

3. Moskitiery rolowane – prawie jak roleta

To chyba najwygodniejsze rozwiązanie ze wszystkich. Moskitiery rolowane zamknięte są w kasecie montowanej od zewnątrz do ościeżnicy lub wnęki okiennej i zachowują się dokładnie tak samo jak rolety tekstylne, których używamy do zaciemniania pomieszczeń. Nie trzeba ich zdejmować poza sezonem, bo kaseta chroni moskitierę przed warunkami atmosferycznymi i nie wpływają negatywnie na wygląd okna. Prócz kasety z siatką, w oknie montuje się też prowadnice ze specjalnymi uszczelkami szczotkowymi, które dbają o to, by roleta rozwijała się prawidłowo, nie uszkadzała, a także by nie pojawiały się szpary, przez które mogłyby przedostać się owady. Na dole prowadnic znajdują się zaczepy, dzięki którym roleta pozostaje na swoim miejscu po rozwinięciu.

W oknach stosuje się moskitiery rozwijane pionowo, zaś w drzwiach balkonowych lub tarasowych lepiej sprawdzają się moskitiery, które rozwija się poziomo. Jeśli mamy do czynienia z dużymi drzwiami tarasowymi lub drzwiami podwójnymi, zwykle oznacza to zamontowanie dwóch kaset po obu stronach drzwi i prowadnic u góry i dołu przejścia, a siatka spotyka się w środku drzwi i pozostaje złączona dzięki listwie magnetycznej. Taki system nazywamy moskitierami rolowanymi współpracującymi, ponieważ obie strony mogą działać niezależnie od siebie i przesłaniać np. tylko jedną połowę drzwi, dzięki specjalnym zamkom. W zwykłych drzwiach balkonowych wystarczy jedna kaseta zamontowana od strony zawiasów drzwiowych.
 

 

4. Moskitiery do zadań specjalnych – zwierzęta

Kiedy w domu jest pies lub kot, zwykła moskitiera nie ma wielkich szans na przetrwanie. Mimo trwałości siatki z włókna szklanego, pazury zwierząt są wystarczające, by ją przeciąć. Dlatego miłośnicy zwierząt, którzy nie chcą ograniczać im dostępu do okien i drzwi balkonowych, muszą zdecydować się na moskitiery z siatki stalowej lub aluminiowej. Niestety, niewielu producentów ma je w swojej ofercie i trzeba się liczyć ze znacznie wyższymi kosztami. Co więcej, moskitiery odporne na zniszczenie przez zwierzęta dostępne są tylko w wersji ramkowej.
 

 

5. Systemy łączone z roletami i moskitiery do okien dachowych

Osobną kwestią, której warto wspomnieć jest to, co często interesuje osoby planujące budowę domu. Jak zminimalizować ilość montowanych do okien elementów? Świetnym rozwiązaniem w takim wypadku okazują się rolety zewnętrzne z wbudowaną moskitierą. Jedynym co różni je od standardowych rolet zewnętrznych, jest dodatkowy rząd prowadnic, w których moskitiera porusza się niezależnie, zaś siatka ukryta jest w tej samej kasecie co roleta. To rozwiązanie dostępne u większości producentów rolet.

Podczas budowania domu, może się też pojawić pytanie, czy można zamontować moskitiery w oknach dachowych? Obecnie nie stanowi to żadnego problemu. Stosuje się wtedy moskitiery rolowane, ale montuje się je od wewnątrz pomieszczenia, przesłaniając całą wnękę okienną. Dzięki temu możemy nadal swobodnie korzystać z otwartego okna, a jednocześnie cieszyć się brakiem komarów i muszek.

Zobacz także: Jak ochłodzić mieszkanie w upał

Jak dbać o moskitiery?

Na szczęście moskitiery nie wymagają specjalnej konserwacji. Raz na jakiś czas dobrze jest umyć siatkę letnią wodą lub wodą z odrobiną delikatnego mydła – detergenty mogą uszkodzić siatkę, więc lepiej ich unikać. Jeśli mamy moskitiery przyklejane lub ramkowe, dobrze jest je schować na zimę do domu. I to tyle – moskitiery są zupełnie niewymagające.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: