Nowoczesna ceramika sanitarna. Poznajcie technologie, które wprowadzają nowe standardy komfortu i higieny!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Artykuł pod patronatem

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

W historii toaletowej higieny świat miał wzloty i upadki. Na szczęście wszystko, co złe mamy już za sobą, a nowoczesne technologie od GROHE pozwalają nam korzystać z toalet wygodniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Nie ma co ukrywać: potrzeby fizjologiczne są znacznie „starsze” nie potrzeba higieny. Prawdopodobnie jednak zadziwi Was fakt, że najwcześniejsze znane obecnie toalety wewnętrzne powstawały juz około 3200 roku p.n.e. w starożytnym mieście Uruk w południowej Mezopotamii. Pierwsze potwierdzone historycznie miejskie systemy sanitarne projektowała cywilizacja doliny Indusu w południowo-zachodnich Indiach. W osadzie Mohendżo-Daro odnaleziono ślady toalet wbudowanych w zewnętrzne ściany domów – przez pionowe rynny nieczystości trafiały wprost do szamba lub ulicznych ścieków. Kwestie czystości (choć oczywiście rozumiane trochę inaczej niż współcześnie) były ważne w starożytnym Egipcie, Chinach, Krecie, Babilonie i – rzecz jasna – w Rzymie.

Wraz z upadkiem antycznego Rzymu sukcesywnie rozwijająca się „kultura toaletowa” odeszła jednak w zupełne zapomnienie. Przez kilka wieków robiono „te rzeczy” gdzie i jak popadnie. Zawartości nocników (często podstawianych pod tzw. „krzesła toaletowe”) zwykle lądowały po prostu na ulicy. Poruszanie się po mieście wymagało nie tylko uwagi, ale i systemu kładek, który pozwalał kroczyć ponad… no sami wiecie czym. Specjalne komnaty z otworami tuż nad zamkową fosą wypadają w tym świetle naprawdę jako zaawansowane osiągnięcia sanitarne. Na szczęście na początku XVIII wieku lekarze zaczęli uświadamiać sobie (i innym), że kiepskie zdrowie mieszkańców miast i wiele niebezpiecznych chorób mają bezpośredni związek niskim poziomem higieny. Chociaż wynalazek toalety z możliwością spłukiwania wody datuje się na rok 1596 i przypisuje poecie Johnowi Harringtonowi, dopiero w 1738, za sprawą Johna F. Brondela, znajduje on właściwe zastosowanie. 20 lat później zegarmistrz Alexander Cumming opatentowuje muszlę klozetową z zapobiegającym wydzielaniu się przykrego zapachu kolankiem. Po drodze pojawiają się jeszcze tzw. „toalety komety” i powoli zbliżamy się już do znanych nam dziś rozwiązań…

Szczęśliwie żyjemy w czasach, kiedy o znaczeniu higieny dla bezpieczeństwa i zdrowia człowieka, nie trzeba już nikogo przekonywać. Inżynierowie i projektanci prześcigają się wręcz w pomysłach, jak podnieść wygodę korzystania z toalet i ułatwić utrzymanie ich czystości. Od historii przejdźmy więc do teraźniejszości, a może nawet przyszłości, bo zaawansowane technologie, które chcemy Wam przybliżyć, śmiało można opisać jako „rozwiązania jutra”.

O działaniu nowoczesnych systemów spłukiwania toalet napisaliśmy już kilka artykułów.  Teraz zobaczmy, co do tematu higieny i komfortu wnoszą same miski WC. Oto technologie, które skrywa ceramika sanitarna marki GROHE.

PureGuard

PureGuard to gładka, wytrzymała i lśniąca powłoka, pokryta trwałymi jonami o antybakteryjnym działaniu. Wykonana w tej technologii ceramika sanitarna jest bardzo łatwa do czyszczenia i jednocześnie zapobiega rozwojowi bakterii. PureGuard to  antybakteryjna powłoka, do której o prostu nic nie może przylgnąć – ani nieczystości, ani osad z kamienia.

toaleta z powłoką PureGuard

Muszla bez kołnierza

Muszla bez kołnierza – inaczej miska rimfree, miska bezkołnierzowa, miska bez kołnierza czy miska bezrantowa – od standardowej ceramiki odróżnia się brakiem wewnętrznego rantu (kołnierza właśnie). W zwykłej muszli w miarę równomierne rozprowadzenie spłukującej toaletę wody (bez jej rozchlapywania na podłogę) wymagało zastosowania ceramicznego kanału. W ten sposób powstała jednak bardzo trudna do skutecznego wyczyszczenia przestrzeń. Pod załamanie rantu ciężko dotrzeć tak szczotką, jak i detergentem, i tworzy się tam idealne miejsce do gromadzenia brudu i rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. W muszlach bezkołnierzowych za pomocą dyszy woda dystrybuowana jest wzdłuż całego obwodu misy. Innowacyjnie zaprojektowany kształt (tylko z delikatnym wgłębieniem zamiast rantu) sprawia, że woda dociera w każde miejsce.

Triple vortex

W misce ustępowej TRIPLE VORTEX, czyli z potrójnym spłukiwaniem, znajdują się trzy wyloty wody, której przepływ skutecznie czyści toaletę. Wir wody jest jednocześnie bardzo silny i bardzo cichy.

toaleta triple vortex

Wypinana i wolnoopadająca deska

Deska wolnoopadająca wykorzystuje zawiasy wyhamowujące ruch w jednym kierunku. Dzięki temu bardzo lekko się ją podnosi, a do cichego, płynnego opadnięcia wystarczy tylko zainicjować jej ruch. Deski wolnoopadająca GROHE wyposażone są w specjalne zawiasy, które umożliwiają ich szybkie wypięcie, co ułatwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: