Podłoga dla alergika – co wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Urządzając wnętrza, rozważamy różne potrzeby mieszkańców. Szczególnym problemem może być alergia i warto wziąć ją pod uwagę również przy wyborze podłogi. Co będzie lepsze: dywany i wykładziny, płytki czy podłogi drewniane?
 
Publikacja partnerska

Dlaczego podłoga ma dla alergika znaczenie?

Bezpieczna podłoga dla alergika, to taka, na której nie gromadzi się kurz i którą łatwo jest umyć. W kurzu żyją roztocza – jeden z największych wrogów alergików, a to dlatego, że odchody roztoczy są bardzo silnym alergenem. Natomiast w innych zanieczyszczeniach mogą gromadzić się np. zarodniki pleśni i grzybów, które także mają silne właściwości uczulające. Warto wziąć to pod uwagę wybierając podłogi, które łatwiej będzie utrzymać w czystości.

W czym może wybierać alergik? Podstawowe materiały na podłogi

  • Wykładziny dywanowe i dywany
  • Płytki ceramiczne i kamienne
  • Podłogi drewniane

Wykładziny dywanowe i dywany bezpieczne dla alergika?

Do wszelkiego rodzaju wykładzin i dywanów należy podchodzić z dużą rezerwą. Z łatwością gromadzą w sobie kurz i stanowią świetne siedlisko dla roztoczy. Wymagają w związku z tym bardzo częstego czyszczenia. Co więcej, specjaliści zalecają alergikom by dywany trzepali zamiast odkurzać, aby uniknąć wzbijania kurzu w mieszkaniu! Najlepiej jest całkowicie zrezygnować z wykładzin dywanowych, a dywany odkurzać codziennie za pomocą odkurzacza centralnego (który wyrzuca kurz poza budynek) lub odkurzacza z filtrem wodnym. Niestety, nawet takie czyszczenie nie zapobiega w pełni rozwojowi roztoczy, a czyszczenie na mokro może wręcz pobudzić powstawanie grzybów.

Producenci dywanów i wykładzin oferują różnego rodzaju preparaty i nowe materiały, które mają zniwelować negatywny wpływ alergenów. Można więc zaryzykować ułożenie małego dywanu, którego czyszczenie nie będzie zbyt kłopotliwe, na kawałku podłogi dla alergika. Warto jednak pamiętać, by szukać dywanów, które nie zawierają formaldehydów. Działają one bowiem drażniąco na drogi oddechowe i ulatniają się nawet przez kilka miesięcy.
 

 

Podłoga dla alergika łatwa do mycia – płytki ceramiczne i kamienne

Relatywnie bezpiecznym kierunkiem podczas wybierania wykończenia jest podłoga dla alergika z płytek ceramicznych. Dobrze by były to płytki o gładkiej powierzchni i nie był to gres szkliwiony – w innym wypadku ich utrzymanie w czystości może być kłopotliwe. Płytki mają tę zaletę, że wszelkie zanieczyszczenia bardzo łatwo jest usunąć z ich powierzchni – wystarczy odkurzacz lub zmycie na mokro.

Płytki podłogowe świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu i są praktyczne, ale nie każdemu może przypaść do gustu ich wygląd, a przede wszystkim to, że są zimne w dotyku. Jeśli podłoga dla alergika powstaje w nowym domu, można pokusić się o ogrzewanie podłogowe, które znacznie podniesie komfort chodzenia po takiej podłodze, ale jest to duża inwestycja, którą należy dobrze przemyśleć.

Niestety, płytki mają także wady. Największą są… spojenia. W mytych na mokro fugach bardzo łatwo zaczynają rozwijać się mikrogrzyby i pleśnie, więc konieczne jest częste czyszczenie spojeń. Dla bezpieczeństwa dobrze jest też pokryć fugi specjalnymi preparatami działającymi przeciwgrzybiczo, antypleśniowo, antybakteryjnie i przeciwko przyciąganiu kurzu. Proces zabezpieczania fug w podłogach dla alergika trzeba powtarzać co kilka miesięcy.
 

 

Podłogi drewniane – idealna podłoga dla alergika

Właściwości naturalnych materiałów jak na razie przebijają wszelkie preparaty przeciwalergiczne, dlatego wybierając wykończenie podłogi dla alergika najlepiej zdecydować się na drewno.

Podłogi drewniane mają wiele zalet, z których podstawową jest to, że bardzo łatwo je umyć. Gładka powierzchnia z desek powinna mieć jak najmniej spojeń, w których mógłby zbierać się kurz i brud, dlatego zaleca się układanie podłogi z jak najdłuższych desek, zamiast drobnego parkietu.

Naszym klientom proponujemy deski o długości nawet do 9 mb [metrów bieżących]. To największa dostępna długość na rynku – mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody – Podłogi – Wnętrza.

Co więcej, drewniane podłogi czyści się łatwiej także ze względu na naturalne właściwości antystatyczne drewna. Oznacza to, że podłoga dla alergika nie elektryzuje się i nie przyciąga dodatkowo kurzu, tak jak inne materiały wykończeniowe. W porównaniu z innymi materiałami, szczególnie płytkami ceramicznymi, drewno ma też inną istotną przewagę – ociepla wnętrze. Drewniana podłoga jest ciepła w dotyku, a dobrze dobrany kolor pozwala też na wizualne wrażenie przytulności. Mając przyjemne, ciepłe podłogi, dużo łatwiej będzie zrezygnować z dywanów.

Wybierając drewno na podłogi dla alergika warto też zwrócić uwagę na jego pochodzenie i wykończenie. Odpowiednie dla alergików są lakiery wodorozcieńczalne i naturalne woski oraz oleje, które nie zawierają formaldehydów. Zabezpieczona nimi podłoga będzie trwała i bezpieczna. Osobną kwestią jest gatunek drewna, który wybierzemy na podłogi.

Deski z drewna egzotycznego, szczególnie tych twardych gatunków, często zawierają olejki eteryczne. Te substancje mogą, choć nie muszą, uczulać osoby szczególnie wrażliwe i warto mieć tego świadomość, wybierając drewnianą podłogę – mówi Stanisław Marchewka. – Jeśli zależy nam na antyalergicznej podłodze, zwykle rekomendujemy deski z naszych polskich drzew – dodaje.

Dlatego, choć pięknie wybarwione i często charakteryzujące się dużą twardością, drewno egzotyczne lepiej zastąpić rodzimym dębem lub jesionem. Te dwa gatunki nie ustępują egzotycznym w trwałości i są jednym z najlepszych materiałów, z których może być zrobiona podłoga dla alergika.
 


 

Jaka podłoga dla alergika jest najlepsza?

Ostatecznego wyboru najlepiej dokonać w zgodzie z własnym sumieniem i gustem, jednak zdecydowanie najbardziej polecane przez specjalistów są podłogi z drewna – piękne i bezpieczne, zaś na ostatnim miejscu plasują się dywany i wykładziny dywanowe, które choć ładne, wymagają bardzo dużo pracy.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2019-02-18 12:31:06
Kasia z Arbiton
Najsensowniejszym wyborem dla alergika są panele wykonane z winylu. Nie przyciągają kurzu i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Można bezproblemowo zmywać je na mokro, bo pokryte są wodoodporną powłoką. Szczegółowe parametry trzeba sprawdzać u poszczególnych producentów, przykładowo: panele Arbiton nie zawierają ftalanów, które są powszechnie stosowanymi w procesach produkcji niskokosztowymi plastyfikatorami a jednocześnie silnymi alergenami. Unikanie obecności w podłodze takich substancji jest szczególnie ważne dla alergików, dzieci, osób starszych oraz chorujących.