[TOP 5] Półka na przyprawy – zobacz 5 najciekawszych pomysłów!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kto z nas nie doświadczył rozgardiaszu w szufladzie czy na półce z przyprawami? Ułożone chaotycznie i bynajmniej nie alfabetycznie niezliczone torebki stanowią nie lada wyzwanie, kiedy poszukujemy wśród nich jednej, konkretnej przyprawy. Poznaj 5 pomysłów na zagospodarowanie przypraw w kuchni i raz na zawsze zapanuj nas chaosem panującym na Twojej półce z przyprawami!

Standardowa półka na przyprawy

Tradycyjna, drewniana półka na przyprawy

Najprostszym rozwiązaniem, na które możesz się zdecydować jest wycieczka do najbliższego sklepu wyposażenia wnętrz i kupienie gotowej półki na przyprawy. Najpopularniejszym „modelem” jest drewniana półka z 2, 3 lub 4 piętrami. Taką półkę możesz także wykonać samodzielnie w domu. Potrzebne Ci będą sosnowe deseczki, lakierobejca do drewna, papier samoprzylepny i gwoździki. Z dodatkowym wyposażeniem, np. 12 słoiczków (kupisz je np. na Allegro), całkowity koszt nie powinien wynieść Cię więcej niż  75zł. Taką drewnianą półkę – kupioną lub wykonaną samodzielnie – możesz postawić na kuchennym blacie lub powiesić na ścianie w kuchni.
 

 

Półka na przyprawy długa tak, że masz wszystko pod ręką

Poręcznym rozwiązaniem jest także prosta podłużna półka na przyprawy mocowana do ściany. Kupisz ją w popularnym sklepie wnętrzarskim, ale możesz także zdecydować się na wersję handmade. Podobnie jak w przypadku drewnianej półki na przyprawy, w tym wypadku również potrzebujesz sosnowych desek, gwoździków i słoiczków, a także – jeśli chcesz zabielić drewno – białej farby do drewna.
 

 

Przyprawowy zielnik w oknie twojej kuchni

Absolutnie oryginalnym pomysłem na przyprawnik jest urządzenie zielnika w oknie Twojej kuchni. Na poziomych panelach zamocowanych na oknie możesz umieścić doniczki ze świeżymi ziołami. Naszym zdaniem bomba!
Jeśli masz ciemną kuchnię i nie chcesz, by zielnik zasłaniał naturalne światło, donice z ziołami możesz umocować na drewnianych deskach, które następnie z powodzeniem zawiesisz na kuchennej ścianie.
 

 

Przyprawy w woreczkach przechowywanych w drewnianej skrzynce

Przyprawy możesz także przechowywać w woreczkach. Staraj się kupić te wykonane z naturalnych materiałów, np. w 100% biodegradowalnej, odpornej na wilgoć tkaniny jutowej. Takie woreczki możesz przechowywać w drewnianych kufrach, pudełkach lub skrzynkach. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, jednak nie sprawdzi się, jeśli posiadasz sporą kolekcję różnych przypraw.
 

 

Przyprawniki na magnes

Przyprawnik magnetyczny to wygodny sposób przechowywania przypraw, a także gwarancja szybkiego dostępu do nich. Zazwyczaj tego typu półka składa się z metalowej podstawy, do której za pomocą magnesu mocowane są metalowe puszki z przezroczystymi nakrętkami. Jako że pojemniki na przyprawy są wyposażone w magnes, możesz przymocowywać je także do lodówki, a nawet do… ściany! Wystarczy, że pomalujesz ją farbą magnetyczną, która przyciąga magnes.
 

 

Przyprawy do góry nogami

W magnesy możesz także wyposażyć nakrętki od słoików, a następnie mocować ja na spodach wiszących, kuchennych szafek. Jeśli jednak Twoje meble nie są one wykonane z materiału przyciągającego magnes (np. metalu), nakrętki możesz przykleić do powierzchni mebla lub… przykręcić je. Tak zamocowane słoiki na przyprawy przed każdym użyciem należy odkręcić „w powietrzu”, a po użyciu przyprawy z powrotem dokręcić do nakrętki zamocowanej na szafce. Pomysłowe!
 

 

Nie zapomnij o etykietach na przyprawy

Jeśli masz już swój pomysł na półkę na przyprawy, pozostaje Ci jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie etykiety. Są one dostępne do kupienia w Internecie, gdzie za przykładowy komplet 42 sztuk wydasz ok. 10zł (z przesyłką). Możesz także skorzystać z darmowych wzorów projektowanych np. przez blogerów. Są one dostępne w wersji online, możesz więc pobrać zestaw, który przypadnie Ci do gustu i po prostu go wydrukować.
 

 

Zobacz inne pomysły na twoją półkę na przyprawy:










Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: