Prysznic z deszczownicą – na co zwracać uwagę przy wyborze modelu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Deszczownica powoli staje się standardowym elementem wyposażenia łazienki. Ma do zaoferowania dużo więcej niż tradycyjna słuchawka prysznicowa, więc nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej osób chce korzystać z jej zalet na co dzień. Co daje prysznic z deszczownicą i jak wybrać odpowiedni model? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Dlaczego warto mieć prysznic z deszczownicą?

Właściwie dobrana deszczownica sprawi, że codzienne korzystanie z łazienki będzie znacznie przyjemniejsze niż do tej pory. I nie chodzi tu wyłącznie o doznania podczas kąpieli, lecz również kwestie praktyczne.

Wygoda użytkowania

Kobieta myjąca włosy

Deszczownica ma znacznie większą powierzchnię od słuchawki prysznicowej, dlatego szybciej i skuteczniej spłukuje ciało z pozostałości kosmetyków. Strumień padający prosto na głowę ułatwia też dokładne usunięcie z włosów resztek szamponu. To doskonały wybór dla osób, które lubią poranny prysznic, ale nie mają na niego dość czasu. Mycie z pomocą deszczownicy stanie się znacznie szybsze.

Różne funkcje deszczownic – znajdź wariant dla siebie!

Szukając deszczownicy, masz do wyboru warianty jedno- i wielostrumieniowe. Deszczownice jednostrumieniowe — jak modele GROHE Tempesta 210 czy Rainshower Cosmopolitan — to najpowszechniej spotykany rodzaj. Zwykle oferują one miękki strumień GROHE Rain, którego natężenie można regulować przez zwiększenie lub zmniejszenie przepływu wody.

Prysznic z deszczownicą w łazience z ciemnymi kafelkami; obok półka z przyborami i zawieszony na jasnej ścianie ręcznik.
Deszczownica, z której leje się woda, w tle jasne kafelki.

Z kolei deszczownice wielostrumieniowe pozwalają wybierać między kilkoma rodzajami strumieni, a nawet je ze sobą łączyć. W modelach GROHE można korzystać m.in. z poniższych strumieni:

  • GROHE Jet — ten wariant jest skupiony i odświeżający,
  • GROHE Bokoma — działa jak masaż, przypomina ucisk opuszkami palców,
  • GROHE Massage — ten rodzaj jest pulsujący i ożywczy,
  • GROHE PureRain — z dużymi, delikatnymi kroplami przypominającymi deszcz,
  • GROHE Champagne — ta opcja jest drobna i subtelna,
  • GROHE Rain O2  — to strumień szeroki i obfity.
Wielostrumieniowa deszczownica i ręka, która ustawia strumienie
Prysznic z deszczownicą GROHE Euphoria 260

Sam sposób przełączania pomiędzy strumieniami również można wybrać wedle uznania. Dla jednych najlepszym wyjściem będzie korzystanie w tym celu z baterii — takie rozwiązanie oferuje np. dwustrumieniowy wariant w systemie natryskowym SmartControl. Dla drugich najlepsza okaże się możliwość przełączania za pomocą pokrętła na środku deszczownicy — jak w modelu GROHE Euphoria 260.

Przyjemność pod prysznicem

Pisząc o deszczownicy, nie można pominąć aspektu relaksacyjnego. Dzięki regulacji natężenia strumienia można poddać się intensywnemu masażowi barków lub czerpać przyjemność z delikatnych kropli padających miękko na głowę.

Jeśli korzystasz z deszczownicy kilkustrumieniowej, możliwości personalizacji parametrów kąpieli są jeszcze większe. Uczucia bycia otulonym przez wodę nie da się porównać z niczym innym — przyzna to każdy, kto choć raz miał okazję zamienić tradycyjną słuchawkę prysznicową na deszczownicę.

Wcale nie musisz mieć kabiny prysznicowej

Wbrew pozorom nie trzeba mieć kabiny prysznicowej, aby móc cieszyć się zaletami deszczownicy. Z powodzeniem można zamontować ją nad wanną, a podłogę przed zalaniem zabezpieczyć minimalistyczną szybą. Dla miłośników długiego wylegiwania się w kąpieli pewnie brzmi to nieprawdopodobnie, ale korzystanie z prysznica może nieść ze sobą co najmniej tyle samo satysfakcji.

Jak wybrać prysznic z deszczownicą?

Aby wybór deszczownicy był trafiony, musi być przemyślany. Podczas zakupów trzeba wziąć pod uwagę nie tylko styl łazienki, ale też możliwości instalacji.

Należy pamiętać, że optymalna wysokość dla deszczownicy to 10-15 cm nad głową. Takie usytuowanie daje największy komfort użytkowania. Dlatego należy mieć na względzie wymiary wybranego modelu i upewnić się, czy po zamontowaniu rzeczywiście będzie on na odpowiedniej wysokości.

Kobieta spłukuje szampon z włosów, stojąc pod deszczownicą
Prysznic z deszczownicą w ciemnej łazience

Jeśli chcesz w pełni cieszyć się przyjemnością z kąpieli, warto zdecydować się na model o dużej średnicy. Ogólna zasada jest prosta — im większa średnica, tym dokładniej strumień wody będzie otulał ciało. Dlatego lepiej zainwestować w bardziej efektywny wariant.

Gdy te kwestie zostaną już rozwiązane, trzeba przyjrzeć się możliwościom montażu.

Montaż z przyłączem gwintowym

Prysznic z deszczownicą z przyłączem gwintowym to najbardziej rozpowszechniony typ. Pozwala on na montaż deszczownicy na ramieniu zestawu prysznicowego lub z użyciem przepustów stropowych. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości łazienek.

Duży wybór deszczownic (np. modele GROHE Grandera i Euphoria 260) oraz ramion i przepustów stropowych daje elastyczność i możliwość skomponowania zestawu, który będzie idealnie pasował do przestrzeni pod prysznicem.

Prysznic z deszczownicą, z którego leje się woda - w tle jasne płytki.
Prysznic z deszczownicą z przyłączem gwintowym

Rozwiązanie to jest niezwykle estetyczne i stosunkowo łatwe w montażu. Osoby, które ponad wszystko cenią oszczędne formy, mogą jednak zdecydować się na inny rodzaj instalacji — sufitowy.

Montaż sufitowy

Deszczownicę sufitową cechuje minimalistyczny wygląd i stanowi ona doskonałe rozwiązanie do niskich kabin. Wmontowana w sufit staje się jego częścią — żaden jej element nie wystaje poniżej jego powierzchni.

Modele do montażu sufitowego to np. GROHE Rainshower F-Series i Rainshower Allure 230.

Jasna łazienka z prysznicem i półką na przybory kosmetyczne
Deszczownica sufitowa – aranżacja w jasnej łazience

Ceną za funkcjonalność jest jednak bardziej wymagający montaż — konieczne jest skucie sufitu w miejscu instalacji, a także doprowadzenie wody do prysznica z deszczownicą.

Nowoczesna deszczownica to więcej niż kąpiel

Współcześnie deszczownice dają znacznie więcej niż przyjemność. Rozwiązania technologiczne w deszczownicach czynią je funkcjonalnymi elementami wyposażenia łazienki. Co kryje się pod lśniącą powłoką?

Po pierwsze, w przypadku modeli GROHE warto wspomnieć o technologii DreamSpray, która dba o to, by nic nie zakłóciło relaksu pod prysznicem. Zapewnia równomierne rozprowadzenie wody i utrzymuje stałe ciśnienie w każdej dyszy, aby strumień był równy i pełny.

Deszczownica z technologią Speed Clean
Deszczownica z technologią Speed Clean
Deszczownica z technologią DreamSpray, z której leje się woda
Deszczownica z technologią Speed Clean

Po drugie, technologia SpeedClean, dzięki której usuwanie kamienia osadzającego się w dyszach to drobnostka. Aby pozbyć się osadu, ich silikonowe końcówki wystarczy przetrzeć dłonią lub ściereczką — to wszystko!

Po trzecie, zabezpieczenie przed kapaniem DropStop. Dzięki temu rozwiązaniu po zamknięciu dopływu wody deszczownica nie uroni ani kropli. Kapanie już nie zmąci ciszy w twoim domu.

Zachwycający wygląd prysznica z deszczownicą

Deszczownice dostępne są w wielu kolorach i kształtach. Daje to różne możliwości aranżacji wnętrza. Tylko od ciebie zależy, czy pozwolisz temu elementowi wybić się na pierwszy plan, czy może uczynisz z niego subtelne dopełnienie łazienki.

W przypadku marki GROHE wszystkie deszczownice dostępne są w klasycznym kolorze lśniącego chromu. Wybrane modele — np. Rainshower 360 Duo — można dostać w eleganckiej wersji z białą tarczą natrysku.

Dwa strumienie wody płyną spiralą z deszczownicy
Deszczownica z dwoma strumieniami wody

Co więcej, zestawy GROHE Rainshower Cosmopolitan 310 z ramieniem lub przepustem stropowym można mieć w każdym z 10 wariantów z palety GROHE Colors — o odcieniu stali, niklu, złota, miedzi lub grafitu, w wersji lśniącej bądź matowej.

Łazienka z 2 umywalkami i deszczownicą oraz drzwiami z oknem
Prysznic z deszczownicą – przykład aranżacji w ciemnej łazience
Złota deszczownica na tle czarnych płytek - obok prysznica na jasnej ścianie wiszą obrazki
Złota deszczownica GROHE Rainshower Cosmopolitan 310 – przykładowa aranżacja

Wybierając kształt deszczownicy, najlepiej dopasuj ją do stylu pozostałych elementów armatury. Jeśli są klasyczne i eleganckie, sprawdzi się przy nich ponadczasowy, okrągły model, taki jak GROHE Rainshower Cosmopolitan 310.

W kubistycznych, nowoczesnych łazienkach, najpiękniej zaprezentują się modele kwadratowe np. GROHE Rainshower F-Series.

Z kolei jeśli chcemy połączyć design z maksymalną funkcjonalnością, warto wybrać deszczownicę owalną — Rainshower 360. Taki kształt najlepiej pokrywa linię ramion i głowy, otulając ciało strumieniem wody ze wszystkich stron.

Woda lejąca się strumieniem z okrągłej deszczownicy
Deszczownica owalna Grohe Rainshower Cosmopolitan 310
Woda lejąca się z kwadratowej deszczownicy
Deszczownica kwadratowa GROHE Rainshower F-Series
Woda lejąca się z deszczownicy o owalnym kształcie
Deszczownica owalna Grohe Rainshower 360

Prawdziwy odpoczynek pod prysznicem i funkcjonalność, która wykracza poza standard — dwie najpiękniejsze rzeczy, jakie możesz sobie podarować, urządzając strefę kąpielową. Instalacja deszczownicy jest prostym sposobem, aby podnieść standard łazienki i cieszyć się każdą minutą spędzoną w strumieniach ciepłej wody. Podejmij właściwą decyzję i zmień na zawsze oblicze swoich kąpieli.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: