Salon w stylu klasycznym. Jak urządzić przytulne i eleganckie wnętrze?

Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

O stylu klasycznym można powiedzieć, że to bezpieczny sposób urządzania wnętrz. Styl ten nie podlega bowiem dyktatom mody, a przez wzgląd na swoje elegancję, prostotę i harmonię może być uznawany za ponadczasowy. Sprawdź, jak urządzić salon w stylu klasycznym!

Korzenie stylu klasycznego

Styl klasyczny upowszechnił się w Europie w XIX wieku, kiedy to za sprawą rozwoju produkcji przemysłowej stał się dostępny szerokiemu gronu odbiorców – mieszczanom. Zaczęli oni urządzać swe mieszkania, wyposażając je w ozdobne lustra, efektowne zasłony i zdobione meble, podkreślając jednocześnie znaczenie luksusu stylu, który początkowo dedykowany był wyższym warstwom społecznym. W Polsce styl klasyczny realizował się na dworkach szlacheckich, hołdując głównym założeniom tej stylistyki – powadze, elegancji, dystynkcji oraz symetrii i proporcji.
 

 

Najważniejsze cechy salonu w stylu klasycznym

Styl klasyczny nie podlega zmieniającej się modzie. Uznawany jest za ponadczasowy, a to za sprawą jego głównych założeń – powagi, umiaru i elegancji, a także prostoty, symetrii i jakości. Wnętrze stylu klasycznego jest przyjazne i przytulne zarówno dla samych mieszkańców, jak i ich gości. Urządzając salon w duchu klasycznym, pamiętać należy o następujących elementach:

Eleganckim wzornictwie

Meble powinny odznaczać się najwyższą jakością. Najlepiej, by były wykonane ręcznie i posiadały ręczne zdobienia (rzeźbienia na nóżkach, okucia, detale). Popularna w klasycznym wnętrzu jest obecność antyków i eleganckich mebli – luksusowych krzeseł czy komfortowych foteli.
 

Szlachetnych tkaninach

Styl klasyczny cechuje użycie tkanin i materiałów najlepszej jakości. Podłoga powinna być wykonana z marmuru lub drewnianego parkietu, i dodatkowo pokryta perskim dywanem. Elementy te mogą być z powodzeniem zastąpione płytkami podłogowymi imitującymi marmur i dobrej jakości dywanem utkanym w motywy roślinne.
 

Pięknie ornamentów

Tak jak w przypadku mebli, podobnie w całym wyposażeniu wnętrza stylu klasycznego mile widziane jest stosowanie ornamentu. Obrazy na ścianach, dekoracyjne lustra, efektowne żyrandole, a także zdobienia na ścianach i sufitach – tapety, pilastry, gzymsy czy rozety – to cechy rozpoznawalne salonu urządzonego w klasycznym stylu.
 

 

Stonowanych, neutralnych barwach

Podstawowymi barwami klasycznego wnętrza są beże, kremy, brązy, szarości i biele. Można je z powodzeniem przełamywać turkusami i zieleniami oraz bordo, a sporadycznie złotem i srebrem.

Zachowaniu proporcji

Styl klasyczny lubi to, co symetryczne. Dlatego postawienie regału z jednej strony pokoju powinno znaleźć swe lustrzane odbicie po drugiej stronie pomieszczenia, tak by salon w stylu klasycznym był harmonijny.

Styl klasyczny może jawić się jako stylistyka nieco ociężała. Jednakże wrażenie to skutecznie równoważą jasne barwy, gładkie powierzchnie i symetrycznie urządzone pomieszczenia. Styl ten przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które cenią komfort, elegancję i tradycję. Jednak czuć się w nim dobrze powinien niemal każdy – to styl przyjazny i niezwykle przytulny.

No votes yet.
Please wait...

Może ci się spodobać również

5 Komentarze

 1. bejka mówi

  Uwielbiam styl klasyczny i w nim urządzamy nasze mieszkanie. Obecnie jesteśmy na etapie kupna mebli, udało sie nam znaleźć przepiękny stół z krzesłami, który wspaniale pasuje nam do wystroju. Pozostaje nam jeszcze dopasowanie jakiejś sofy lub kanapy, ale można powiedzieć, że i to mamy już jak to się mówi na oku.

 2. Daria mówi

  Ja jestem beznadziejnie zakochana w szarościach i nowoczesnym stylu i właśnie jesteśmyna etapie kladzenia strukturybetonu na scianach w salonie.

  1. Maria mówi

   A sami nakladaliscie tą strukturę? Bardzo trudne do wykonania?

   1. Kara mówi

    Beton jest dość trudną strukturą – nie do kładzenia, raczej do ogrania tego dodatkami i innymi kolorami żeby pomieszczenie nie wyglądało na ciemne i zimne. Ja jednak z chęcią bym zaryzykowała, nawet mówiłam już mężowi… ale muszę go jeszcze trochę przekonywać.

   2. Kleo mówi

    My daliśmy radę sami, wspomagaliśmy się filmikiem instruktażowym ze strony magnata.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.