[Porozmawiajmy o wnętrzach] Wakacyjny dom przez cały rok – czyli co wyróżnia styl kolonialny?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Styl kolonialny to sposób na okiełznanie lata i zamknięcie go w domowej aranżacji. Styl ten prowadza do wnętrza elegancki i romantyczny styl rodem z Pożegnania z Afryką. Jak go wykorzystać w swoim domu, by móc cieszyć się ekspresyjnym i dostojnym wystrojem?

Publikacja partnerska

Czym jest styl kolonialny?

Mariaż europejskiej elegancji z egzotyczną zmysłowością – tak w skrócie można określić styl kolonialny. Bazuje on na klasycznej dziewiętnastowiecznej stylistyce brytyjskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Wnosi również wiele motywów zaczerpniętych z estetyki Afryki, Indii i innych kolonizowanych przez Europejczyków rejonów. Ogromny wpływ na tę estetykę wywarli również lokalni rzemieślnicy, a przede wszystkim orientalna przyroda.

styl kolonialny w salonie w beżach z białą kanapą

Kolory w stylu kolonialnym, o których nie możesz zapomnieć!

Wnętrza powinny być utrzymane w ciepłej i jasnej kolorystyce, nawiązującej do słonecznych i odległych podróży. Sprawdzą się zatem odcienie beżu, kości słoniowej czy piaskowej żółci. Będą one neutralną bazą do zbudowania dalszej aranżacji, w której to meble i dodatki grają pierwsze skrzypce.

Styl kolonialny a salon z masywnymi regałami

Styl kolonialny – dlaczego tak łatwo można się w nim zakochać?

Styl kolonialny, ze względu na swoją świeżość, jest otwarty na eksperymenty – w aranżacji możesz wykorzystać elementy etno, które pięknie komponują się z tradycyjnymi drewnianymi meblami. Najlepiej sprawdzają się gatunki drewna, takie jak: mahoń, drzewo różane, akacja azjatycka czy heban. Meble powinny być przede wszystkim masywne, z dużą liczbą ornamentów. Mogą być widoczne na nich słoje lub też być utrzymane w ciemnej kolorystyce. Typowe dla tego stylu są wolnostojące komody, pokaźne szafy, łóżka z baldachimem czy biblioteki umieszczone na całej ścianie.

jasny salon w eleganckim stylu

Natomiast fotele i kanapy mogą mieć skórzane obicia, na których pojawią się naturalne materiały, jak aksamit, bawełna, wełna i skóra. Wszystko to może być podkreślone dodatkami z podróży, a także zielonymi, egzotycznymi roślinami, jak: palmy, cytrusy, awokado, juki i orchidee.

salon z kamieniem dekoracyjnym i skórzanymi fotelami

Dekoracje niejedno mają imię

Egzotyczne dekoracje mają ciekawy wygląd i nadają wnętrzu niebanalnego wydźwięku. Łatwo jednak popaść w przesadę, przez co bliżej będzie aranżacji do kiczu niż stylu kolonialnego. Dlatego należy przemyśleć ułożenie każdego elementu, zwłaszcza, że najczęściej mają one liczne zdobienia i swoim kształtem przyciągają wzrok. W swoim domu możesz postawić na np.:

  • parawan,
  • porcelanowe figurki,
  • lampy ceramiczne z abażurami i bogato zdobiona zastawa,
  • ręcznie haftowane poszewki na poduszki,
  • drewniane rzeźby (maski, figurki, posążki) i ramki na zdjęcia,
  • wiklinowe koszy i pufy,
  • obrazy z etnicznymi wzorami,
  • lniane dywany.

Do okien we wnętrzach w stylu kolonialnym możesz wybrać rolety bambusowe, które wpisują się w stylistykę wnętrza.

elegancki salon z dekoracjami z podróży

Styl kolonialny – czy nadaje się do wszystkich wnętrz?

Z całą pewnością, najlepiej prezentuje się w przestronnych wnętrzach, w których jest dużo okien, a co za tym idzie – jest w nich jasno. Warto po niego sięgać zwłaszcza w domach i wysokich kamienicach. Ciężkie i wyraziste meble mogą przytłaczać formą na niewielkim metrażu, jednak w takiej sytuacji możesz sięgnąć po jego nieco bardziej stonowaną formę. Wystarczy, że we wnętrzu zdecydujesz się na 2-3 ciężkie elementy, a resztę wypełnisz lustrami, szkłem i jasnymi barwami.

sypialnia w stylu kolonialnym

Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki Clue Studio.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: