Zakładamy ogród przyjazny dla pszczół

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wielki Dzień Pszczół świętujemy także na Domolubnych. Zobaczcie, co powinno się znaleźć w ogrodzie przyjaznym dla pszczół, który będzie przy tym piękny i pożyteczny dla przyrody.

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Placówki przyrodnicze w całym kraju szykują z tej okazji najróżniejsze warsztaty i atrakcje, których celem jest zwiększenie świadomości znaczenia tych owadów dla naszego życia. O masowym wymieraniu pszczół od kilku lat mówi się bardzo głośno. Wiadomo, że wpływa na to wiele czynników, a wśród nich na pewno spowodowana działaniem człowieka degradacja środowiska. Dokładne przyczyny tego niebezpiecznego zjawiska nie są jednak znane. Tymczasem aż ponad 70% światowej produkcji żywności jest uzależniona od pszczół. Bez pszczół utracimy 60 gatunków roślin uprawnych i tyle samo gatunków warzyw oraz roślin leczniczych, a także 15 gatunków drzew ogrodowych.

Wielki Dzień Pszczół to dobry moment, żeby przypomnieć na Domolubnych, że coś dobrego dla tych małych pracusiów może zrobić każdy z nas. Przydomowy ogród, a nawet balkon mieszkania w bloku można urządzić w taki sposób, by pszczoły znalazły w nim bezpieczne schronienie i pożywienie.

Zaprośmy pszczoły do swojego ogrodu!

Ogrody dla pszczół powinny spełniać dwie role: zapewniać im odpowiednią bazę pokarmową i miejsca siedliskowe, czyli gniazda. 

ogród przyjazny pszczołom

Rośliny i kwiaty miododajne w ogrodzie  

Tam, gdzie nie ma roślin przyjaznych pszczołom, pszczół nie będzie. Szczególnie ważne jest zapewnienie im pożywienia w okresie wczesnowiosennym, gdy większość drzew i krzewów owocowych jeszcze nie kwitnie. Jakie rośliny dla pszczół w ogrodzie będą najbardziej odpowiednie

  • W dużych ogrodach warto, aby pojawiły się jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie,
  • czereśnie, maliny, porzeczki, jeżyny i agrest. Śliwy tarniny lub wierzby iwy zaczynają kwitnąć już w marcu. Dzięki nim gatunki pszczół, które wcześnie wylatują z zimowisk, będą miały dla siebie pożywienie
  • Warzywa o różnej porze kwitnienie, tak aby pszczoły miały dostęp do pyłku także w późniejszym okresie
  • Ale także rośliny do małego ogrodu mogą zwabiać pszczoły i być atrakcją tak dla nich, jak i naszych oczu. Na kwiatowych rabatach w małym ogrodzie posadźmy np. miodunki (ćmie, czerwone czy plamiste), szafirki czy śnieżycę wiosenną. W miejscach zacienionych wskazane będą: kokorycze, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec gajowy, przylaszczka pospolita, miodunka ćma, pierwiosnek wyniosły i fiołek wonny. W słonecznych zaś: krokusy, złoć łąkowa i żółta czy najzwyklejsza w świecie stokrotka.
  • Pszczoły uwielbiają też rośliny zielarskie: melisę lekarską, miętę, lawendę, szałwię, tymianek, dziurawiec, czosnek i wiele innych.
  • Nie mniejszą ucztę zapewnią im rośliny powszechnie uznawane za chwaty np. babki, mniszek, komonica, koniczyny, żmijowiec, dzwonki czy jasnoty.

rośliny miododajne

Ogrody jak domy dla pszczół 

By pszczoły zamieszkały w naszym ogrodzie, musimy zapewnić im odpowiednie gniazda. Pszczoły chętnie zadomowią się w pustych łodygach roślin, pędach roślinnych o miękkim rdzeniu czy martwych drzewach. Powierzchnie ścian, skał czy kamieni również się do tego nadadzą. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie lub (kupienie) specjalnego domku/hotelu dla pszczół. Domek dla pszczół musi być osłonięty przed deszcze i kryć w sobie różne zakamarki, które pszczoły polubią: korę, puste łodygi, pędy, itp.

ogród i domki dla pszczół

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: